Mateřství je dřina a co potom, když se rozhodnete vrátit se zpět do práce. Jakmile se začnete snažit najít rovnováhu mezi rodičovstvím, partnerstvím, výchovou dítěte a prací, občas v zoufalství požádáte o boží pomoc Ja doufáte, že vše v pohodě zapadne do sebe jako puzzle.   A protože  “Bible“ pracující matky ještě nespatřila světlo světa, dali jsme zatím dohromady aspoň těchto 10 přikázání:

Nevykašleš se na své instinkty

Své děti znáte nejlépe. Víte, kdy opravdu potřebují vaši maximální pozornost. Kolegy v práci znáte také, takže snadno vyhodnotíte, kdy si můžete dovolit přijít později nebo ubrat tempo, protože vše následující den doženete. O své situaci mluvte a snažte se k úkolům stavět zodpovědně. Nadřízené o všem informujte. Důvěřujte svým instinktům.

Nebudeš uctívat peníze a pracovní úspěchy

Hodně jste se nadřely, než jste se vyškrábaly na svoji pozici, kterou jste pak musely před porodem opustit. Práce může dávat vašemu životu určitou perspektivu a vašim dětem zase cennou informaci do života. Měla by vám ale hlavně dodat energii, jistotu, že nebudete začínat zase od začátku, a také i finanční injekci. Jakmile ale začne ve vašem životě převažovat zájem o čísla, klienty, obchodní výsledky apod., je čas se zamyslet, zda to není na úkor vašich dětí.

Nebudeš závidět režim jiné matce

Jaký si to uděláš, takový to máš. To, že se někomu daří denní plán organizovat lépe, neznamená, že vy děláte něco špatně.  Ve hře je totiž spousta dalších okolností a hodně záleží i na dítěti. Nemá cenu se zaobírat tím, jak je to jinde. Udělejte prostě to nejlepší, co půjde ve vaší situaci.

Nezapomeneš na svůj odpočinek

Domluvte si v práci takový režim, abyste zvládaly jak výchovu svých dětí a práci, tak i svůj vlastní odpočinek. Pokud jste právě mávly rukou na znamení toho, že na odpočinek není čas, mnoho maminek na antidepresivech by s vámi nesouhlasilo. Odpočinek je potřeba a spánek také.

Nebudeš se cítit provinile

Něco jste ze svého plánu nestihly? To nevadí, zítra je taky den. Neklaďte si na sebe přílišné nároky, abyste se pak nemusely cítit provinile. Další den zkuste lépe plánovat, nebo si do svého seznamu napište  jen úkoly, o kterých jste  si stoprocentně jistá, že je zvládnete. Často si totiž to-do listy plníme úkoly, které bychom chtěly stihnout, ale už v době, kdy si je zaznamenáváme, tušíme, že nemáme moc velkou šanci je dokončit.

Nebudeš soudit ostatní matky

Každou z nás trápí jiné problémy, má jiné dítě, jiného manžela, rodinu a zaměstnavatele. A každá z nás se snaží vycházet se svých podmínek a udělat to nejlepší. Že byste to dělaly jinak? Určitě. Ale od toho jsme každý jiný a máme svobodnou vůli. Neřešte, jak to druhý má a soustřeďte se na sebe. Poradit samozřejmě můžete, ale nedávejte nevyžádané rady, určitě jste jich sama dostala tuny a víte, jaké to je.

Budeš si užívat čas s dětmi

Čas letí a děti rychle rostou. Věnujte se jim a travte společně mnoho času. Nebude to dlouho trvat a děti budou raději zamčení v pokojíčku sledovat youtubery, než by se s vámi přišly pomazlit nebo sníst společnou večeři 🙂

Nezapomeneš se věnovat sama sobě

Abyste zvládala to, co všechno děláte, musíte být v dobré kondici jak fyzicky, tak psychicky. Nezapomínejte na relaxaci, sport, péči o své tělo a duši.

Budeš si užívat čas v práci

Když už do té práce chcete chodit, vybírejte takovou,  která vás bude bavit, a kde vám umožní flexibilnější pracovní dobu. Díky tomu si budete čas moc lépe organizovat, a také nebudete mít pocit, že jedno nebo druhé šidíte.

Budeš nemilosrdně prioretizovat

Jakmile se během mateřské nebo po ní vrátíte zpět do práce, už nebude tolik času s kolegy v kuchyňce probrat, co je nového. Vždy si pečlivě připravte program na další den a ten dodržujte.

Máte svá přikázání? Podělte se s námi o ně….