S blížícím se nástupem školního roku se spousta rodičů poohlíží po nějaké zájmové činnosti, jen aby jejich potomek nějak smysluplně trávil volná odpoledne.

Jenže jak postupovat při výběru kroužku, aby se nestal noční můrou, ale byla zachována jeho nejvýznamnější přidaná hodnota, tedy celkový rozvoj osobnosti, kdy se dítě naučí něčemu novému, naučí se věci plánovat a rozvrhovat svůj čas a najde si kamarády?

Kdy začít se zájmovou činností?

Právě v souvislosti se začínající školní docházkou a obvyklému začátku všech kroužků se nabízí možnost pustit se do toho hned od září. Pokud ale máte doma prvňáčka, dopřejte mu chvilku času. Přechod ze školky do školy a školním povinnostem je pro děti velká, náročná změna a je třeba, aby se ratolesti nejdříve okoukaly a aklimatizovaly.

Dobrým kompromisem jsou ale kroužky v rámci družiny, kde se dítko nemusí seznamovat opět s novým prostředím a ostatními dětmi.

 

Jaký kroužek vybrat?

V současnosti je na trhu tolik forem a druhů volnočasové zábavy, že po chvilce hledání onoho pravého ořechového vám z toho jde hlava kolem. Ušetříte spoustu času a nervů (svých i těch dětských), když necháte výběr na svém potomkovi. Buďte rodič konzultant a naslouchejte dětským tužbám, diskutujte o zvolené aktivitě.

Taky je potřeba se smířit s tím, že možná místo holčičky baletky budete mít doma judistku a místo kluka fotbalisty malého houslového virtuóze 🙂

 

Kolik kroužků je tak akorát?

V tomto případě záleží na věku dítěte, ale také na jeho povaze. Jsou děti, které potřebují vybít baterky nějakou mimoškolní činností čtyřikrát do týdne, pro jiné jsou dvě odpoledne v kroužku vyčerpávající.

Odborníci se shodují, že optimální počet odpoledních aktivit jsou dvě. I „nuda“ je totiž pro dítě do určité míry přínosná. Podporuje volnou hru a tím rozvíjí fantazii. Pozor tedy na přílišnou rodičovskou ambicióznost. V tomto případě platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více a pokud od volnočasové aktivity očekáváme rozvoj cílevědomosti, je dobré, aby se dítě věnovalo spíš méně činnostem, ale pořádně, než aby dělalo polovičatě více aktivit.

Poněkud opačný problém nastává u puberťáků, kteří by uvítali, kdyby jim po škole nejlépe dal každý svatý  pokoj. Nevzdávejte se a zkuste se s nimi dospělácky domluvit a motivovat je k nějaké činnosti. Využijte oné zmíněné bohaté nabídky aktivit a nalákejte je na něco, co je sexy 🙂 Pořád frčí videa na Youtube, co takhle zkusit třeba kurz natáčení a úpravy videí?

 

Pár tipů na konec

Pokud se vaše ratolest věnuje nějaké sportovní aktivitě, dbejte na to, aby mělo dítě zajištěno všestranný trénink. Jestliže se věnuje rychlostnímu sportu, pěstujte poté třeba společně doma nějakou koordinační a pohybově rozvíjející činnost, aby nedošlo k jednostrannému přetěžování těla ve vývinu.

 

Pokud si nejste jisti, zda zvolená činnost bude prcka bavit, neplaťte ihned celé kurzovné a využijte nabídky ukázkových hodin. Poté se doma společně s dětmi pobavte, jestli je to opravdu něco, po čem jejich srdce touží a vydrží se tomu věnovat alespoň do pololetí.

 

Při výběru volnočasové aktivity vezměte také v potaz to, jak vám zapadá do vašeho rodinného rozvrhu. Jestliže přesun ze školy do kroužku bude vždycky doprovázet nervozita a poklus, může to narušit celkový dojem a dítě se do něj přestane těšit.

 

Zvláště u malých dětí je třeba počítat s tím, že v prvních letech se mohou jejich preference kroužků měnit – je to přirozené, dítě ještě nemá vyhraněný zájem a hledá se. Nemusíte být tedy zklamaní, že „to vaše děcko snad nic nezajímá“.

Že se dítěti do kroužku nechce taky nemusí nutně znamenat, že ho samotná činnost nebaví, může to být zapříčiněno také únavou dítěte, proto je potřeba mluvit s dětmi o jejich pocitech a pozorně sledovat jeho chování, případně se na něj zeptat u vedoucího kurzu.