Magická práce z domova ala home office. Pro některé zajímavý benefit, pro některé dnes požadavek numero uno. Tento typ flexibilního úvazku si v posledních letech našel velkou oblibu napříč pracující generací. Práce z domova již není dávno výsadou OSVČ či jinak podnikatelsky aktivních jedinců, i řada zaměstnavatelů jej pomalu začíná začleňovat do firemní struktury jako pevnou součást možného pracovního prostředí svých zaměstnanců.

Pravdou ovšem je, že kolem práce z domova panuje určitá skepse o výkonnosti. A to jak na straně zaměstnavatelů, tak i v leckterých případech na straně samotných zaměstnanců, kteří u sebe cítí značný pokles výkonnosti a nárůst nesoustředěnosti. Spousta lidí se totiž domnívá, že home office znamená v konečném důsledku práci v pyžamu, či dokonce zanedbávání osobní hygieny, když není člověk v přímém kontaktu s ostatními kolegy.

Jak tedy maximálně využít váš pobyt doma?

Jako snad každá lidská činnost, i právě home office má svá základní pravidla. Buďme k sobě nyní upřímní. Zatímco u těch hygienických návyků (drobné zanedbání ranního rituály zvýraznění osobní krásy) může jít v určitém významu o pravdu, produktivita práce takto postižena být nemusí. A správně vlastně ani nemá. Celé je to jen o řádné dávce disciplíny a stanovením jasných a zřetelných hranic mezi pracovním životem a domácím životem.

Šaty pro úspěch

Věřte tomu nebo ne. To, jak se ráno oblečete, doslova ovlivní váš celý den. Mé přátele vždycky udivovalo, když jsme se spontánně potkali přes den na oběd, že nemám na sobě oblečení pro volný čas, ale normálně běžný smart casual (ne-li dokonce kostým) jako při běžné práci z kanceláře. „Proč jsi tak oblečená? Mysleli jsme, že jsi pracovala z domova.

Tím, že se oblékáte jinak (nebo možná i trochu lépe), vás do práce nasadí; praktický dopad to má také v případě potenciální schůzky na poslední chvíli. Být lépe připravena, dostat se do akce.

Tematické oblékání má také další výhodu, že vám poskytne odpovídající hranici mezi pracovní dobou a volným časem. Je to zkrátka jako když přijdete domů z kanceláře. První věc, kterou uděláte, je změna do svého domácího oblečení. Přeneste tento rituál, i když máte zrovna home office.

Mějte zřetelné pracovní prostředí

  • Vytyčte si jednoznačný prostor, který bude ryze vaším pracovním. Postel je na spaní, kuchyně na vaření, obývák na relaxaci. Nesnažte se rozšířit jejich jednoznačné funkce.
  • Postavte si třebas jen malý stůl s malou knihovničkou vedle okna. Přirozené světlo a jednoznačnost prostředí kolem vás uvede do pracovního módu a dodá vám na soustředí.
  • Když zrovna nepracujete, nezůstávejte v pracovním prostoru. Neměl by se transformovat do oblasti, kde byste platili účty, surfovali po internetu atd.

Mějte pravidelné hodiny pro práci

I když jste doma, pracujte se svým časem operativně a v blocích, jako kdybyste měli pevnou pracovní dobu v kanceláři. Pravidelné hodiny vám přinesou pocit, že jste stabilnější a k dispozici. Vzhledem k tomu, že nemáte žádné dojíždění, je snadné být v práci před svým šéfem. 🙂 Zde opět platí, že pravidelné hodiny vytvářejí pěknou a čistou hranici mezi pracovním a domácím životem.

Provádějte pravidelné přestávky

Posezení po dlouhou dobu je zřetelně špatné pro vaše fyzické zdraví, a to bez ohledu na místo. Pravidelné protahování rozbíjí monotónnost, udržuje vás v rámci možností fyzicky a vlastně i psychicky zdravou. Je důležité si hlavně pamatovat slovíčko „pravidelné“. Dvacet minut hygienické přestávky vás nejen osvěží, ale v kombinaci právě s prací z domova vám i umožní pracovat nad klasickou rutinu, pokud je zrovna třeba. Pomůže také vyhnout se rozptylování a zůstat produktivní.