Když už si maminka s tatínkem přestanou rozumět, je někdy rozvod tím nejlepším možným řešením v dané situaci. Pak ale přichází otázka, jak to bude s dětmi? Možná právě touto situací procházíte a přemýšlíte, co bude pro vaše děti nejlepší. Přikláníte se ke střídavé péči?

Odborníci hodnotí střídavou péči vcelku kladně, vždyť dítě má přece nárok na oba rodiče, stejně tak jako oba rodiče mají stejné právo na dítě. Ano, ovšem za předpokladu, že se nejedná o opravdu malé děti.

Dalším rozhodujícím faktorem je to, zda spolu se svým bývalým partnerem či partnerkou dokážete po rozvodu komunikovat, dohodnout se a máte shodný nebo alespoň podobný styl výchovy. Tehdy bude střídavá péče fungovat, nikdo nebude dělat nikomu naschvály a prospěje to všem stranám. Nejednotnost mezi dospělými může u dětí také vyústit ve zneužívání situace a v nezdravou tendenci korigovat své chování podle toho, aby se zalíbily tomu z vás, u kterého zrovna přebývá.

 

Jak tedy dítěti usnadnit žití ve dvou domovech?

 

Dítě není host

Má-li se dítě cítit jako doma, dopřejte mu také jeho vlastní „majetek“, který dělá domov domovem. Tedy vlastní pokojíček nebo vlastní postel, která se s jeho příjezdem a odjezdem nebude schovávat do skříně; vlastní psací stůl, skříň s oblečením apod.

 

Dovolte dítěti mít rozhodující slovo

Obzvlášť pokud si po rozvodu zařizujete vlastní domov. Zapojte jej do rozhodování o vybavení a dekorování svého nového pokojíčku. Nechte jej vybrat barvu stěn, vzor nového povlečení apod.

 

Vytvořte z neznámého nový „starý“ domov

Velké množství změn může být pro dítě náročné a stresující. Pomozte tomu drobečkovi s adaptací na nové prostředí tím, že do něj přenesete kus jeho domova. Usíná vaše dítko s nočním světýlkem? Pořiďte jej také do nové domácnosti nebo dbejte na to, aby vždy bylo v „batůžku s sebou“, který cestuje s dítětem z jedné domácnosti do druhé. Nezapomeňte ani na takové obyčejné předměty jako jsou talířky, hrníčky nebo ručníky s oblíbenou princeznou nebo akčním hrdinou.

 

Nekonkurujte si

Asi se vám bude těžko poslouchat, že ten pokojíček u maminky/tatínka je hezky vymalovaný, hezky voní, nábytek je nový a že se to vaší ratolesti hrozně líbí. A i když vás teď asi svrbí ruka a nejradši byste se pustili do přestavby (protože se přeci nenecháte zahanbit, že!), to poslední, co váš potomek nyní potřebuje, je další změna. Byť vám to může být proti srsti, snaží se najít v novém pokojíčku stabilitu a zázemí. Zkuste mu pomoci tím, že s ním budete sdílet jeho nadšení 😉

 

Seznam do kufříku

Jezdili jste kdysi na tábory? A taky vám maminka na víko kufru lepila seznam kolikero ponožek a tílek nemáte zapomenout přivést zpět domů? 🙂 Takový seznam značně sníží míru stresu, kterému jste vy, vaše dítko a ve finále i váš/vaše ex vystaveni vždy, když přijde na odjezd dítěte do druhého domova. Vyhnete se také situacím, jako je třeba probdělá noc, protože oblíbený usínáček v tom zmatku zůstal na druhém konci města. Vzpomeňte si také na třetí bod – co můžete, pořiďte dvakrát, do každé domácnosti.

Další pomůckou, jak zmírnit napětí v den předávání dítěte, je udělat z celé přípravy rituál. Děti rituály milují, přinášejí jim pocit jistoty a bezpečí. Zkuste zejména malým dětem pomoci s balením věcí den předem. Tato činnost pomůže dítěti připravit se na to, že již zítra bude mít jiné „doma“.

 

Domácí rozvrh

Asi takovou aktivitu znáte z různých amerických filmů – v každé z oddělených domácností je viditelně vylepený kalendář s lepíky různých barev. Ty červené patří mamince, ty modré tatínkovi a zeleně jsou vyznačeny kroužky ratolestí. Byť to může ve filmu vypadat komicky, má to něco do sebe. Všichni mají na očích, která chvilka komu patří, nikdo na nic a na nikoho nezapomene a do celé situace se střídavou péčí to najednou vnáší další, tolik vítaný pevný bod, o který se lze s jistotou opřít.

Pokud jste spíše digitální domácnost, zkuste třeba Google kalendář nebo aplikaci Our Family Wizard, která je sice v angličtině, ale je speciálně vychytaná právě pro rodiny. Můžete si přes ní dokonce i chatovat a pamatuje také na třetí stranu, jako jsou babičky nebo paní na hlídání.

 

Buďte jednotní

Bohužel ne všechny rozvody končí rozumnou dohodou a to, po čem nejméně toužíte je domlouvat se se svým/svou ex partnerem/partnerkou. Mějte ale na paměti, že to nejlepší, co pro své dítě můžete udělat, je ukázat mu, že i když už nejste manželé, stále kopete společně za tým RODIČE. To zajistí, že vaše ratolest bude vědět, co se od něj očekává, bez ohledu na to, ve které domácnosti se zrovna nachází. Seznamte ho se třemi pravidly:

  • Neptej se druhého rodiče na povolení, zda něco můžeš, když už ten první to zamítl
  • Udělej si domácí úkoly hned po příchodu ze školy, ať můžeme odpoledne strávit jako rodina společnými aktivitami
  • V domě mámy dodržujeme mámina pravidla. Pokud jsi v domě u táty, dodržujeme tu pravidla tátova.

 

Zpříjemněte odjezd

Přizpůsobení se chodům dvou domácností vyžaduje čas. Vymyslete s dětmi nějaký zvyk na rozloučenou, uvařte si třeba oblíbené jídlo, přečtěte oblíbenou knížky apod.

 

Určete si role pro dny předávání

Dle odborníků je vhodnější, aby rodič, který o dítě doposud pečoval, jej odvezl domů k druhému rodiči (v čase, na kterém se bývalí partneři dohodnou). Nedojde tak k narušení citlivého okamžiku loučení.

 

Držíme vám palce v této náročné životní situaci a přejeme co nejméně pláče a pocuchaných nervů!