Září je takový malý Nový rok. Děje se spousta změn, pro mnoho lidí znamená začátek nové životní etapy. Stejně jako některým našim nejmenším, kteří si 2. září do batůžku sbalí papučky a pyžamko a vyrazí vstříc novým dobrodružstvím. Jak docílit toho, aby pobyt v mateřince skutečně byl skvělým zážitkem, a nikoliv noční můrou?

 

Nástup do školky je bezesporu jedna z největších změn v životě dítěte. Na rozdíl od vstupu do 1. třídy, kdy už se děti umí pohybovat v kolektivu, mnohdy se prvňáčci mezi sebou znají právě ze školky, jsou hlavně starší a víc „otrkaní“. Školka je ale pro většinu dětí úplně nové cizí prostředí, s cizími lidmi. I když začátky mohou být někdy krušné, nebojte se. Nakonec to zvládne váš potomek i vy. O něco lehčí situaci ale budete mít, když to neponecháte náhodě a zkusíte se na tuto obrovskou změnu připravit. A to i takto na poslední chvíli.

 

Jak dítěti ulehčit první dny ve školce?

Trénujte

Spolu s potvrzením přijetí do školky většinou obdržíte také seznam dovedností, které by dítě mělo při nástupu ovládat. Očekává se totiž od něj, že bude již trochu samostatné. Je dobré tento seznam nebrat na lehkou váhu. To, že dítě bude většinu seznamu ovládat je pro něj polehčující okolností. Nebude se totiž cítit frustrovaně, když kolem něj všechny děti danou dovednost umí, jen ono ne. Proto je dobré přes prázdniny trénovat samostatné jezení, oblékání, smrkání apod. Pokud však má váš drobeček někde mezery, nedělejte si těžkou hlavu. Dětský kolektiv je obrovským hnacím motorem a to, co se vám nemusí podařit natrénovat během prázdnin, dítě ve školce může zvládnout za týden.

Trénujte doma s dětmi dovednosti, které by mělo umět ve školce 

Mluvte spolu

Předtím, než dítě do školky nastoupí, popovídejte si o ní a mluvte spolu o tom, co se tam bude dít. Zeptejte se dcerky nebo syna, jak se cítí, jestli má nějaké obavy a zda existuje něco, co by s adaptací pomohlo (třeba přítomnost plyšového kamaráda nebo fotka maminky ve skříňce).

Naslouchejte vašemu malému a respektujte jeho pocity. Rozhodně však nepoužívejte slova typu: ty jsi přece velká holka/kluk, ty to zvládneš. Ano, většina dětí nástup do školky opravdu nakonec zvládne, ale má 100% právo mít obavy. Je normální se bát a je normální, že se dítku bude stýskat.

 

Projděte si režim dne

Proberte spolu také režim ve školce. Buďte co nejvíce konkrétní, to dětem pomáhá. Vezměte si na pomoc třeba různé obrázkové knížky nebo si situaci sami namalujte. Při vyprávění berte v potaz také to, že někdy mohou nastat situace, které nemusí být úplně příjemné. Nemalujte dítku tedy školku pouze na „růžovo“.

Jděte se spolu podívat, kde školka je, jak vypadá její okolí, případně využijte přípravného týdne a okoukněte také její interiér.

 

Seznamte se

Najděte ve svém okolí maminku, jejíž dítko bude stejnou školku navštěvovat taky. Uspořádejte hrací odpoledne, aby se děti seznámily a mohly se na sebe v den D vzájemně těšit a mít tak ve školce parťáka.

Najděte kamaráda, který bude navštěvovat stejnou školku 

Ranní rituál

Natrénujte si také ranní rituál. Stále dokola opakující se činnosti přinášejí dítěti pocit jistoty a bezpečí. Navíc také vychytáte drobné mouchy v time managementu a nebudete tak vystavovat sebe i dítě zbytečnému stresu. Vymyslete si také svůj způsob rozloučení a rozhodně bez něj ze šatny neutíkejte.

 

Vysvětlujte

Nezapomeňte svému potomkovi také vysvětlit proč musí do školky – že vy se vracíte do zaměstnání, případně že si tam najde nové kamarády a naučí se spoustu nových věcí.

 

Dohoda platí

Situaci vám výrazně ulehčí fakt, když bude dítě vědět, že vám může opravdu věřit. Tedy, že když mu slíbíte, že až se vyspinká, půjdete spolu domů, tak se tak skutečně stane. Důvěra se dá trénovat při každodenních činnostech.

 Co řeknete, to platí

Buďte v klidu

Opravdu důležitým bodem také je, abyste se se školkou vypořádali vy sami. Těžko si může být dítě ve školce jisté, když vy sami pochybujete o tom, zda to bylo správné rozhodnutí, zda není brzo apod.

 

Školka není za trest

A zásadní pravidlo nakonec – v žádném případě dítě školkou nestrašte! Nemůžete po něm chtít, aby se mu v ní líbilo, pokud doma budete používat věty typu: „Však počkej, až půjdeš do školky, tam si budeš muset uklízet hračky/tam budeš muset poslouchat…“

 

Tak nezapomeňte vykročit 2. září pravou nohou i vy, i vaše ratolest. Přejeme vám, ať nástup do školky doprovází co nejméně slziček!