Jaké přínosy může mít pro zaměstnance i zaměstnavatele a proč se v českém prostředí na home office stále trochu nahlíží „skrze prsty“?

V současné době, kdy alespoň příležitostně vyhledává možnost práce z domova čím dál větší počet zaměstnanců (a to nejen z řad mladých lidí), je tento zaměstnanecký benefit takřka povinností. Pracovat z domova mohou jak řadoví zaměstnanci, tak podnikatelé, kterým se například nevyplatí investovat do pronájmu vlastní kanceláře.

Práce z domova, nebo-li home office, je alternativní způsob pracovního úvazku, který je založen na důvěře. Zaměstnavatel umožňuje zaměstnanci vykonávat práci ve svém domácím prostředí. Nemusí nikam docházet, vyžaduje však pravidelnou komunikaci. V dnešní době je práce z domova stále oblíbenější formou flexibilního úvazku a ve firmách bývá považována za jeden z benefitů.

Jaký přínos může mít práce z domova pro zaměstnance a pro zaměstnavatele?

Úspora nákladů i času

A čas jsou přeci peníze… Cestování do práce a z práce je pro řadu zaměstnanců, ať už vinou špatné dopravní situace ve městech, nebo nezanedbatelné dojezdové vzdálenosti, důležitým faktorem, souvisejícím se zaměstnáním. Díky možnosti práce z domova může zaměstnanec ušetřit až několik hodin drahocenného času. Ten lze efektivněji využít třeba k samotné práci, nebo jako investici do své rodiny či přátel.

Flexibilita aneb skloubení pracovního a osobního života

Home office je vhodným řešením, jak může zaměstnanec lépe zorganizovat a skloubit pracovní a osobní život. Zaměstnanec může během svého pracovního zápřahu mimoděk pohlídat řemeslníky, nemocné ratolesti, případně v průběhu dne vyřešit neodkladné záležitosti, týkající se domácnosti.

Vyšší efektivita, výkon a inspirace

Řada zaměstnanců se dokáže v klidném, dobře známém prostředí domova lépe soustředit, vyvinout vyšší pracovní úsilí a efektivitu a inspirovat se odlišnými podněty než v kanceláři. Zde jsou ovšem důležité také individuální předpoklady a zodpovědnost pracovníka. Práce z domova totiž na druhou stranu klade značné nároky na disciplínu, koncentraci, organizovanost, zodpovědnost a sebemotivaci člověka.

Rozvoj dobrých vztahů, důvěry a osobní zodpovědnosti

Zaměstnavatelé, kteří možnost práce z domova (alespoň příležitostně) nabízejí, mohou profitovat z vyšší efektivity a pracovního úsilí svých zaměstnanců. Umožněním práce z domova lze u zaměstnanců rozvíjet důvěru, případně vděčnost za poskytnutí tohoto benefitu, a motivovat je k většímu nasazení i zodpovědnosti. Pravidelně pracovat z domova však nemůže úplně každý a záleží na zkušenostech a odhadu nadřízených (nebo zaměstnavatele), aby dokázal rozlišit, zda jeho byznysu možnost „HO“ prospěje či nikoliv.

Kam dál: