Zabavit malá batolata je někdy pěkná fuška. Obzvlášť když chcete vymyslet smysluplnou zábavu. Teď už si hlavu lámat nemusíte. Naše kolegyně Zuzka se o všechno postarala. Nechte se inspirovat!

Děti ve věku 12 až 18 měsíců nejvíc zajímá přirozené prostředí a to, co každodenně děláme. Při hře s nimi si bohatě vystačíte s vlastním tělem, předměty z vaší domácnosti nebo přírodními materiály. Nebo se můžete zabavit společně a trochu se u toho zapotit 🙂

 

Všechno vytáhnu!

Možná už jste se sami přesvědčili, s jakým nadšením děti vytahují papírové ubrousky z krabičky. Dopřejme tedy těm našim malým miláčkům ekologičtější a ekonomičtější variantu. Vezměte prázdnou krabičku od těchto ubrousků a naplňte ji kousky látek. Tohle je mnohem barevnější zábava.

 

Rozbalím a otevřu!

Rozbalování čehokoliv dokáže mrňousky zabavit na pěkně dlouho. Tato činnost skvěle procvičuje jemnou motoriku. Chcete-li je v této aktivitě podpořit, zabalte jim oblíbenou dobrotu (kousek křupky, piškotu, ovoce) do papírků od čokolády. Tyto pochutiny můžete dát dětem buď rovnou, nebo jim je schovat do dalších krabic, nádob, matrjošek… S ohledem na trpělivost vašeho dítěte.

 

Kuchyňský ráj

Děti taky rády asistují v kuchyni při přípravě jídla. S potěšením vytahují z kuchyňských skříněk vše, co tam najdou. Nám se možná zdá, že dělají nepořádek, pro ně je to ale hotová výzkumná stanice. Malá praktická rada. Pokud nechcete, aby děti ublížily sobě či vašemu náčiní, přesuňte bezpečné věci na objevování do spodních skříněk, které děti můžou s potěšením otevírat. Budou mít pocit, že jsou součástí dění a mají možnost se seznamovat s různorodým materiálem a zvuky.

Malá batolata rádi milují skříně

Zpívánky a hýbánky

Houpání děťátka v náručí rodičů umožňuje dítěti zažívat pocit jednoty s maminkou či tatínkem, cítí se v bezpečí a tím se zklidní. Malá batolátka milují také nadskakování. Je to vlastně taková dynamičtější forma pohupování. Intenzitu pohybů vždy volíme dle reakce dítěte. Zatímco některým dětem stačí mírné houpání, jiné chtějí vysloveně létat. A nezapomeňte na doprovodné říkanky!

 

Hopsa hejsa do Brandejsa

Hopsa hejsa, hopsa hejsa,

Pojedeme do Brandejsa.

Hopsasá, hopsasá, (jméno dítěte)se natřásá.

Přes potoky, přes hory, (zvedáme děti na kolenou do výšky)

Přes kameny, přes doly. (necháme dítě propadat mezi koleny)

Hopsa hejsa hopsasa, (jméno) se natřásá.

 

Vezu mouku

Vezu mouku k pekaři,

Na rozbitém trakaři,

Pytel skáče hopsasa,

Mouka se z něj vytřásá.

 

Bim bam hodiny

Bim bam hodiny,

Jsou u každé rodiny,

Bim bam hodiny,

Ubíhají vteřiny

Bim bam bim bam.

 

Houpy, co si žabák koupí

Lehněte si na zem. Nohy zvedněte a pokrčte, aby kolena svírala úhel 90 stupňů. Děti si položte na holeně a přidržujte je rukama. Pohupujte jimi dopředu, dozadu, napravo, nalevo a zpívejte:

Houpy, houpy, co si žabák koupí,

koupí on si za kačku, velikánskou klouzačku.

Po klouzačce žbluňk do rybníčka,

Vezem‘ klobouk pro vodníčka.

Děti, batolata obzvlášť, milují říkanky a pohybové hry

Jede jede mašinka

A teď trošku posilování pro maminky. Sedněte si, nohy mějte natažené a posaďte si na ně děti. Postupně nohy krčte a zadkem se posouvejte vpřed, potom zase couvejte zpátky dozadu jako mašinka. Zazpívejte si přitom společně písničku o mašince a nezapomeňte houkat! 🙂

 

 

Do hraček nemusíte investovat spoustu peněz. Na spoustu zábavných činností pro batolátka vám stačí například obyčejné ořechy. Nebo si můžete vyrobit hračky vlastní. Náš červnový e-book je nabitý návody na home made hračky pro prťousky.