Vyrážíte na rodinnou dovolenou nebo výlet a čeká vás dlouhé cestování? Máme pro vás pár tipů na zábavné hry, díky kterým si můžete cestování s dětmi zpříjemnit a zpestřit. Jsou vhodné do auta, vlaku, letadla, ale i na pěší túry. K těmto hrám navíc nepotřebujete mít s sebou žádné hračky či speciální pomůcky. Vystačíte si s vlastním tělem.

 

Slovní hry

Určitě si pamatujete, kolik legrace a vzrušení jste si jako malí užili při známé slovní hře Jméno, město, zvíře, věc. Slovní hry podporují rozvoj slovní zásoby a zlepšují vyjadřování. Kromě toho rozvíjí také paměť a tvořivost. Užijete si s nimi ale i spoustu legrace a příjemné společně strávené chvíle v úzkém rodinném kruhu, na které se nezapomíná.

 

Slova pozpátku

Pojďme si trochu zamotat hlavičku! Zvolte si nějaké slovo a řekněte ho svému spoluhráči pozpátku, například sokár. Jeho úkolem je uhodnout, které slovo jste měli na mysli. Tak co, přišli jste na to hned? 🙂 Při této hře se především společně nasmějete vzniklým slovním motanicím.

Dlouhé cestování je ideální chvilka pro trénování mozkových buněk

Slovní fotbal

Kdo by neznal tuto nestárnoucí klasiku? Pro osvěžení si připomeňme princip hry. První hráč řekne slovo (socha), další hráč má za úkol říct slovo, které začíná na poslední písmeno prvního slova (ambulance). Takto pokračujeme pořád dokola. Pokud chcete hru ztížit, můžete se domluvit, že budete vymýšlet slova pouze nějaké kategorie (dejme tomu, že si zvolíte druhy ovoce: první hráč řekne hruška, další ananas atd.)

 

Slovní kategorie

Vymyslete slovní kategorii (úměrně věku dětí), třeba ovoce, značky aut, města, zimní sporty, zvířata, řeky, kytky, hlavní města apod. Spoluhráč má za úkol vyjmenovat 10 slov z dané skupiny. Poté tento hráč určí kategorii vám a nyní musíte vyjmenovat deset věcí z dané skupiny vy. Menším dětem školkového věku můžete hru zjednodušit tím, že snížíte počet slov na 5 a pomůžete jim také s vymýšlením kategorií. Pokud naopak chcete hru ztížit, stanovte si na vyjmenování slov časový limit, například jednu minutu.

 

Hladová abeceda

Tato hra skvěle podporuje rozvoj slovní zásoby, ale zároveň také paměti.

Představte si, že máte hlad a chcete si dát nějakou potravinu. Musíte však postupovat podle abecedy a začít tedy od písmene A. První z vás může říct: „Jsem hladový, chci si dát ananas.“. Další na řadě musí vždy zopakovat předchozí slova a přidat k němu další, které začíná příslušným písmenem abecedy. Věta tedy může vypadat: „Jsem hladový, chci si dát ananas a bábovku.“ Postupně tak tvoříte slovní řetěz. Ten, kdo slova poplete nebo na nějaké zapomene, vypadává. Vyhrává ten, kdo zůstane ve hře poslední.

Můžete si zvolit i jiné téma, například: „Včera jsem byl na procházce a v lese jsem viděl antilopu, bobra…“

 

V hlavní roli jedno písmeno

Jeden ze spoluhráčů v duchu odříkává abecedu, dokud ho nezastavíme. Sdělí nám písmenko, na kterém jeho odříkávání skončilo a našim úkolem je vytvořit větu takovým způsobem, že všechna její slova musí začínat na toto písmenko. Pokud se třeba jedná o písmenko S, věta může znít: „Sysel Standa stále syslí stará semínka slunečnic“. Ale pozor! Věta musí dávat smysl.

 

Hry na postřeh

Kdo první uvidí

Na začátku cesty si určete předmět, který budete hledat za okýnkem dopravního prostředku (auto, krávy, domy, …). Vyhrává ten, kdo má nejlepší postřeh a jako první uvidí z okna daný předmět a vykřikne „Já“. Uvidíte, jak se budou děti vzájemně předbíhat a hledat po cestě dané předměty, jenom aby mohly vykřiknout „Já“.

Kdo první uvidí zelené auto?

Hádej, co vidím

Hráč, který vede hru, si pomyslí na určitou věc. Něco, co je možné zahlédnout během cesty z okénka. Může myslet třeba na zelené auto, nákladní auto, krávy, ptáky, most atd. Vždy, když uvidí tu samou věc, řekne „píp“. Ostatní hráči jsou detektivové a snaží se uhodnout, co je tou tajnou věcí.

 

Pohybové hry

Pokud je vašim dětem cestování už příliš dlouhé, zkuste tyto pohybové hry, které se dají s lehkostí zahrát i v autě, či ve vlaku:

Mini pantomima

Vymyslete jakoukoli činnost, která se dá dělat rukama, například čištění zubů, psaní dopisů atd. Tuto činnost předveďte pantomimou či gesty. Úkolem ostatních spolucestujících je uhodnout, o jakou činnost se jedná.

 

Auto aerobic

Opět skvělá hra na nenásilné trénování paměti. Princip je podobný jako u Hladové abecedy. První člen posádky tedy vymyslí a provede jeden pohyb (například položí ukazováček na špičku nosu), další členové mají za úkol všechny předchozí „cviky“ zopakovat a přidat k nim svůj vlastní. Kdo zapomene nějaký pohyb nebo přeskočí pořadí, vypadává. S menšími dětmi můžeme hru zjednodušit tak, že budou mít za úkol zopakovat jenom předešlý jeden pohyb.

 

Hudební chvilka

V duchu si zvolte písničku a ostatním zabroukejte její melodii. Vaši spoluhráči mají za úkol uhodnout, o jakou písničku se jedná. Nezapomeňte se všichni vystřídat.

Trochu hudby, aby cesta lépe ubíhala 

Vážné sochy

Vydržet se někdy nesmát, může dát pěknou práci. A zapotíte se určitě i u této hry. Na jejím začátku se domluvíte na nějakém slovním spojení, které použijete jako odpověď při každé otázce. Dejme tomu, že vaší odpovědí bude zelený sliz. A schválně, vydržíte se nesmát, když na otázky: Co to máš v nose? Co jsi měl k snídani?, budete muset odpovídat zelený sliz? Kdo vydrží nejdéle s vážným obličejem, vyhrál hru.

 

Psaní do dlaně

Možná si tuto hru pamatujete z letních táborů, možná jste ji hrávali se svou první láskou. Teď si ji zkuste zahrát s dětmi. V duchu si zvolíte slovo, které prstem napíšete spoluhráčovi do dlaně, případně na záda. Jeho úkolem je uhodnout o jaké slovo se jedná.

 

 

Malá rada na závěr. Některé děti soutěží rády, některé to naopak rády nemají a frustruje je to. Menší děti můžou mít problém přijmout prohru, především pokud je mezi sourozenci větší věkový rozdíl. Doporučujeme vzít v potaz osobnosti vašich dětí a jednotlivé hry tomu uzpůsobit. Výše uvedené hry můžete hrát jenom tak pro radost a zábavu.

Přejeme vám krásné zážitky z cest!