Nový rok 2019 je teprve v plenkách. Možná si zrovna kladete otázky, jakým způsobem byste tento rok chtěli prožít, kam byste se chtěli posunout a jak ho prožít ve větší spokojenosti a radosti. Víte ale, co doopravdy potřebujete, abyste byli šťastnější?

Provedeme vás jednou meditační technikou, která vám pomůže ztišit vaši mysl, naladit se sami na sebe a zjistit, jaké jsou vaše vnitřní touhy, přání a potřeby.

 

Jak na to?

Pohodlně se posaďte na židli nebo na zem do tureckého sedu s vyrovnanými zády. Je důležité, abyste se cítili příjemně, proto si klidně pod zadek položte polštář. Zavřete oči a začněte si uvědomovat svůj dech. Vnímejte, jak se vám s nádechem zvedá hrudník i břicho a s výdechem naopak klesají. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. S každým výdechem vypusťte jakékoliv napětí ve vašem těle.

Nyní zaměřte svou pozornost a dech do vašeho srdce uprostřed hrudníku. Pro lepší uvědomění si přiložte ruce na hrudník a chvíli do této části dýchejte. Po čase možná ucítíte, jak se vám uprostřed hrudníku rozlévá teplo nebo budete mít pocit brnění, případně se vám zjeví vnitřní obrazy, můžete vnímat barvy a podobně. U každého je tento stav individuální.

Pokud vám hlavou začne běžet hejno myšlenek, nezabývejte se jimi, ani s nimi nebojujte. Nechte je proletět, jako by to byl film promítaný na plátně. Vraťte se znovu ke svému dechu a  vnímejte opět svůj nádech a výdech.

Teď se budeme postupně koncentrovat na jednotlivé oblasti vašeho života a na to, co hezkého v dané oblasti už prožíváte, co si přejete zažívat, co byste potřebovali, případně co byste rádi změnili. Nemusíte se soustředit na všechny následující oblasti najednou.

Následující podpůrné otázky k jednotlivým oblastem jsou jenom vodítkem, inspirací. Možná vás napadnou jiné otázky a další okruhy, které jsou pro vás zrovna aktuální.

 

Tělo

Pozornost a dech obraťte nyní do vašeho těla. Vnímejte své tělo zevnitř. Jak se cítí? Je šťastné a spokojené? Nebo ho někde bolí či cítí na nějakém místě tlak? Co by mu udělalo dobře? Jaký pohyb? Sport, cvičení, tanec, procházka či pobyt v přírodě? Je tělo unavené a potřebuje více odpočívat nebo jíst výživnější, zdravější jídlo? Potřebovalo by jarní detox, pravidelnou masáž?

Odpovědi jsou pro každého individuální a můžou u každého z nás přicházet osobitou formou, například prostřednictvím vnitřního obrazu, zvuků, slov, pocitů atd. Možná k vám nepřijde v daný okamžik žádná odpověď. Nic si z toho nedělejte, je to v pořádku. Je možné, že potřebujete více času a tréninku na ztišení vaší mysli nebo pro vás daná oblast v současnosti není aktuální.

 

Než se budete věnovat dalším okruhům, vždy svou pozornost a dech opět zaměřte na oblast uprostřed hrudníku a chvíli dýchejte do této části těla.

 

Rodina a partner

Jak vám je v kruhu vašich blízkých? V jakých situacích s rodinou záříte a jste šťastní? Pokud cítíte frustraci, jděte víc do hloubky: jak byste se chtěli cítit? Co byste potřebovali?  Je toho na vás moc? Mluvíte nahlas o svých vlastních potřebách a o vlastních pocitech? Umíte si říct o pomoc? Přejete si zlepšit vztahy s vašimi dětmi nebo s partnerem? Více se vzájemně respektovat, naslouchat si? Umíte si nastavovat hranice?  Potřebujete trávit s rodinou více času? Či naopak máte málo prostoru sami pro sebe? Toužíte trávit více času jenom s vašim partnerem bez dětí?

 

Přátelské vztahy

Co hezkého prožíváte s přáteli? Jak byste chtěli, aby vypadaly vaše vztahy s přáteli? Chcete s nimi trávit více času? Ukončil s vámi někdo přátelský vztah a vás to bolí nebo vám není v nějakém vztahu dobře? Někteří lidé z našeho života odejdou, protože s námi už bohužel nerezonují. Do našeho života ale vstoupí zase noví lidé, se kterými nám bude lépe. 

Práce a seberealizace

Jste momentálně ve vaší práci spokojení? Máte z práce pocit radosti, naplnění, hojnosti? Co vám chybí? Rádi byste se vrátili do pracovního procesu, ale práce, kterou jste dělali předtím, už vás nenaplňuje? Hledáte své talenty? Přejete si, aby vaše práce byla v rovnováze s potřebami vaší rodiny a vašimi vlastními? Nebo naopak, máte chuť rozšířit vaše pracovní aktivity, případně se pustit do nového studia či nového projektu? Chybí vám více kreativního tvoření?

 

Širší okolí

Je to prostor, ve kterém se pohybujeme a z kterého čerpáme energii.  Jak vidíte prostor kolem vás? Váš byt, dům, zahradu, město, širší okolí, přírodu a jiné? Láká vás více pobývat na zahradě, v přírodě nebo máte chuť zkrášlit váš dům?

Pokud máte pocit, že už je čas ukončit soustředění se, opět se párkrát zhluboka nadechněte, vydechněte, protáhněte své tělo a pomalu otevřete oči.

 

Jednotlivé vjemy doporučujeme hned zapsat či namalovat, ať se vám neztratí v denním kolotoči běžných myšlenek.