Být dobrým zaměstnancem, být dobrým rodičem, být dobrou přítelkyní, být dobrou manželkou… Je až neuvěřitelně náročné být tím vším v nejlepší formě a v jednom životě. Není proto divu, že otázky typu „mohu mít opravdu všechno“ a „jak nejlépe skloubit rodinný život se svou prací“ jsou neustále aktuální a hlavně v popředí zájmu nás maminek, kterých se toto téma dotýká nejcitlivěji.

I když se může zdát, že na otázku „jak mít vše“ nelze najít jednoznačnou a hlavně jednoduchou odpověď, ba že to dokonce hraničí s utopií, můžeme vás ujistit, že tomu tak není. Je to zaryté klišé, které předpokládá, že ženy musí volit mezi dětmi a svou kariérou kvůli nedostatku času, energie, finančních prostředků či snad kvůli tomu všemu dohromady.

Projekt Mámy do práce pomáhá maminkám vrátit se zpět se zdravým sebevědomím do pracovního procesu a nelézt rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. Zaregistrujte se zdarma do našeho systému a proberte s námi vaši představu kariéry. Jsme tu pro vás, jsme jedny z vás.

Mohu mít jako maminka skutečně všechno, čeho chci dosáhnout?

Prvním důležitým krokem je si uvědomit sebe sama. Je potřeba převzít zodpovědnost za své štěstí, nikoliv rezignovat na to, jak nás vnímají ostatní – kam nás škatulkují. Najděte si čas sama pro sebe a popřemýšlejte nad tím, co od svého rodinného a pracovního života očekáváte, čeho chcete dosáhnout a jak toho chcete dosáhnout. Zkuste si odpověď na takové jednoduché otázky, jakými jsou například:

  • Kolik hodin chci věnovat práci na své kariéře? (Víte o flexibilních formách zaměstnání?)
  • Jak daleko jsem ochotna za prací, která mě bude naplňovat, cestovat?
  • Jaký typ společnosti, respektive její firemní kultury, je mi příjemný?

Pocity štěstí a úspěchu jsou ryze individuální, každý z nás má vlastní metriku. Každý jsme nastavený úplně jinak a rozhodně nemusí být (a ani to nebývá) v souladu s tím, kde nás vidí naše okolí. Není na tom nic špatného, žijte svůj život sami za sebe.

Dělejte vše, na čem vám záleží a co máte rádi. A komunikujte o tom všem hlavně s vaším partnerem. Nebojte se mu říci, jak nastolené okolnosti sama vnímáte. V dialogu můžete přijít na to, že může být právě i pro vašeho partnera obtížné přizpůsobit se novým změnám. Udržet v souladu vaši emoční stránku a vaše myšlenky pomůže poodkrýt společnou stránku věci a ve výsledku vás ruku v ruce navede k cíli mít vše ve zdraví a dosáhnout životního štěstí.