Pojďte si užít svěžího jarního vzduchu, který vysloveně nabádá k tomu, abychom odhodili zábrany a bláznivě si užívali slunečného počasí. Inspirujte se Zuzčinými tipy, jak si společně s dětmi užít jaro aktivně!

Venku to začíná hýřit barvami a všude je cítit vůně kvetoucích kytek a stromů. K životu se opět začínají probouzet motýlci, včelky, berušky a vesele si ve vzduchu poletují. Pojďte si s nimi společně s dětmi zaskotačit i vy.

 

Poletující motýlci

K této hře budete potřebovat jakékoliv rolničky a nějaké podložky, případně polštářky, které budou představovat kytičky.

Čáry máry fuk – a najednou se z vás a dětí stanou motýlci. Během cinkání rolniček motýlci mávají křidélky a létají po místnosti nebo po zahrádce. Jakmile ustane cinkání rolniček, motýlci si musí honem honem sednout na některou z připravených „kytiček“ a napijí se sladkého nektaru. V momentě, kdy opět začnou cinkat rolničky, se motýlci zase rozletí do světa a létají až do opětovného utichnutí cinkání. Rolniček se podle chuti můžete ujmout vy nebo děti.

 

Malovaní motýlci

Po skončení hry si můžete společně s dětmi motýlka namalovat velmi jednoduchým způsobem, a to zrcadlovou technikou.

Přichystejte si papír formátu A4 a barevné temperové barvy, ty trošku nařeďte vodou. Papír přeložte napůl a nechte děti nanést barvičky na jeho jednu polovinu. Tuto pomalovanou půlku papíru nakonec děti přehnou tak, aby se namalovaná část obtiskla zrcadlově na druhou polovinu papíru. Motýlkům pak případně domalujte ještě tykadélka. Stejně jako jednotlivé exempláře v přírodě, i papíroví motýlci budou naprosto unikátní.

Pojďte skotačit jako motýli na jaře! 

Skákal pes trochu jinak

Jaro je jako stvořené pro bláznivé hrátky venku. Ve vzduchu skotačí motýli, na louce zase pejsci. Stejně jako ten z notoricky známé dětské písničky. Pojďme si ji společně zazpívat. Ale dnes trochu jinak!

Emoce a pocity patří k přirozenému proudu života a je vhodné, aby se děti učily, že je v pořádku vyjadřovat celou škálu emocí. A to i ty, které se nám můžou zdát méně příjemné. Dětem i svému okolí je třeba nastavit určité hranice. Na druhou stranu jak děti, tak my všichni potřebujeme mít pocit, že jsme plně přijímaní za všech okolností a v plnosti našeho projevu. U malých dětí je vhodné emoce znázornit prostřednictvím třetí postavy, která dané emoce prožívá a dítě si na ni hraje. Ideální jsou zvířata. U starších dětí to může být hra na různé postavy.

 

Ke hře si připravte různé obrázky pejsků, vyjadřujících různé emoce. Například unavený pejsek, který leží a nechce se mu nic dělat, radostný pejsek, nazlobený pejsek, který vrčí a cení zuby, smutný pejsek, rozdováděný pejsek atd.

Obrázky vystřihněte a zalaminujte do formátu kartiček.

Nejdřív dětem nechte prostor, aby si kartičky prohlédly a společně si povídejte o tom, jak se na kterém obrázku pejsek cítí. Kartičky můžete vytahovat vy či děti. Podle toho, jakou emoci nebo pocit vyjadřuje pejsek na obrázku, takovým způsobem si společně zazpíváte písničku Skákal pes. Když tedy například na obrázku bude pejsek, který je unavený, písničku prozpíváte pomalinku, unaveně. Když bude na obrázku rozzlobený pejsek, písničku společně zazpíváte nazlobeně s patřičným výrazem v obličeji. Abyste si hru udělali živější, můžete písničku doprovázet hrou na jakékoliv rytmické nástroje, které máte k dispozici.

 

Čáry máry pod kočáry

Další variantou emocionálního tréninku je oblíbená dětská hra s motivy čarování. Ten, kdo má v ruce hůlku vysloví kouzelnou formuli: „Čáry, máry, pod kočáry, ať jsou z nás řvoucí lvi.“ Najednou se ze všech ostatních stanou lvi. Vyjádříme je jak pohybem těla, tak zvukem a pořádně si tedy zařveme. Ten, kdo má chuť vyčarovat další zvířátko, vezme do ruky čarovnou hůlku a vyčaruje další zvíře například malou bojácnou myšku, nebo divoké koně.

 

 

Tak jako jsou barvité a rozmanité naše emoce a jarní příroda venku, je stejně pestrý letošní již pátý e-book. Tentokrát se kromě barev zaměříme také na tvary.

Těšit se můžete například na podrobný návod, jak si z domácí modelíny a materiálu, který máte doma po ruce, vymodelovat berušku. Modelování zvládnou už i ty nejmenší děti od 18 měsíců.

Ukážeme vám také, jak si s dětmi od 3 do 6 let jednoduše vyrobíte závěsného motýlka.

Pro děti od přibližně 2,5 let máme připravené zábavné aktivity na trénování barviček a tvarů. Na své si přijdou jak holky, tak i kluci.