Tohle přísloví znám od své babičky (ano, ona jej používala v poněkud ostřejší formě, ale to se mezi námi slušnými dámami nenosí, že jo) a v překladu znamená, že není žádné kdyby. Prostě věci jsou takové, jaké jsou a nemá smysl přemýšlet, co by bylo jinak, kdyby…

 

Já si přesto dneska jedno „kdyby zamyšlení“ dovolím a to proto, abych s ním pomohla vám. Mně už mé „kdyby“ moc nepomůže, že jo. O čem teď mluvím? Mluvím o činnostech, aktivitách a návycích, které KDYBYCH dříve znala a následovala je (ok, asi jsem některé z nich znala, ale z různých důvodů jsem je neaplikovala), tak jsem mohla být dneska o zatraceně velký kus cesty popředu. Tak je následujte alespoň vy!

 

1) DELEGOVÁNÍ

Mámy, já vím, že nikdo na světě tu danou věc neudělá lépe než vy. Fakt to vím. Ale co když to ten dotyčný zvládne na 99 % tak dobře? Stačí to? Anebo na 89 %? Taky ještě dobré? Delegování je činnost, kterou se spousta z nás musí naučit. A je úplně jedno, jestli jsme nebo nejsme na mateřské. Množství úkolů a činností, které si na sebe vědomě i nevědomě v dnešní době klademe, už totiž začíná být neúnosné. A při kombinaci děti + rodičovská + rozjezd podnikání to platí trojnásob!!!  Jestliže se rozhodnete jít do nějakého projektu, nesnažte se dělat si všechno sama. Vytvořit e-shop, doplnit popisky, vyfotit produkty, upravit fotky, plánovat marketing, balit zboží, odvážet zboží… Já chápu, že se snažíte na začátku ušetřit, ale tím, že budete šetřit na špatných místech, si moc nepomůžete.  Namísto toho si v klidu sedněte, sepište si všechny činnosti na papír a označte si ty, které vám přinášejí nejvíce zisku. Těm se potom věnujte, ostatní delegujte.

Já jsem si třeba ze začátku měsíc v kuse hrála s webem, další měsíc s nastavením e-shopu. Jak to dopadlo? Promrhala jsem dva měsíce, a nakonec jsem stejně na část úkolů musela najmout odborníka.

Umění delegování je základním uměním každého podnikatele (a podnikatelky!). Naučte se jej hned v začátku.

 

2) INVESTICE DO VZDĚLÁNÍ

Bod dva přímo navazuje na bod jedna. Ke spoustě věcem, se kterými jsem si při tvorbě webu nebo i při správě sociálních sítí nevěděla rady, existují kurzy a školení. Je jich celá hromada. Jenomže jsou obvyklé placené. Ve snaze ušetřit vstupní náklady a nekupovat si žádné „zbytečné nesmysly“ jsem si žádný z kurzů nikdy nekoupila. Takže jsem hodiny a hodiny hledala po internetu a na diskuzních fórech návody, rady a manuály, jen abych ušetřila. A přitom jsem proplýtvala to nejvzácnější – ČAS. Takže pokud už nechcete nějakou činnost delegovat s tím, že se ji chcete naučit, dělejte to alespoň efektivně. Kupte si kurz, zaplaťte školení nebo mentora. Každá koruna takové investice se vám pak několikanásobně vrátí. Čestné slovo.

Investujte do vzdělání

 

3) MĚJTE PLÁN. PODNIKATELSKÝ

Ačkoliv byste těžko hledali na světě člověka, který se více vyžívá v plánování (čehokoliv) než já, tak přesto jsem si podnikatelský plán nevytvořila. Přišlo mi to zbytečné. Přesněji přišlo mi to jako zbytečná ztráta ČASU (srovnejte s bodem dva). Stále jsem si říkala, že to přece mám všechno v hlavě a že vím, kam se chci se svým podnikáním posunout. Jenomže mít něco v hlavě a potom k tomu naplánovat jednotlivé úkoly jsou dvě různé věci. Často jsem se pak věnovala krátkodobým cílům, plnila zbytečné úkoly, které mě zdržovaly na cestě k opravdovému a dlouhodobému cíli. Moje poučení tedy zní – sepište si plán. Nemusí být profi (pokud nejdete žádat o milionové půjčky na stavbu hotelu), ale měl by zahrnovat vaše krátkodobé a dlouhodobé cíle, nějakou základní finanční rozvahu a postupné kroky, které vás povedou a nedovolí vám sejít z cesty.

 

4) AFIRMACE A PRÁCE S ENERGIÍ

Kdybyste na mě ještě tak před půl rokem vybafli s pojmem afirmace a prací s energií a dalšími spirituálními pojmy, asi bych se vám vysmála. Teď na ně nedám dopustit. Afirmace jsou totiž krátké jednoduché věty, pomocí kterých si (doslova) vsugerováváte nové myšlenky a vytěsňujete jimi ty staré, nefunkční. Tak například byste se chtěly vrhnout do podnikání, ALE váháte. Máte vůbec na to? Co když neuspějete? Nebudou se vám smát? Určitě každá z nás dokáže vymyslet tucet podobných negativních vět. Afirmace by v tomto případě mohla být věta:

 

„MÁM PODNIKATELSKÝ TALENT“

Nebojte se afirmací

Nic víc, nic míň. Když si tuto větu budete říkat několikrát denně, ideálně si ji i psát na papír, tak vám po nějaké době už nebude připadat tak směšná. Po další době vám už přijde celkem přirozená. Až ji nakonec přijmete za vlastní a nahradíte ji za ty ošklivé a nefunkční negativní myšlenky. Sranda, že? Afirmace používáme i v KLUBU a protože jste pracovaly až doteď poctivě (= četly jste celou mou sérii článků a nepustily se do mě moc kriticky), mám pro vás na konci tohoto článku překvapení 😊

 

Existuje další velká spousta užitečných návyků, které se dají při rozjezdu podnikání využít. Konkrétně sedm z nich zmiňuje ve své knize „7 návyků skutečně efektivních lidí“ Stephen R. Covey. Které to jsou a jak moc je kniha užitečná nejen pro podnikání si můžete přečíst i v mé recenzi.

PŘEKVAPENÍ!

Jsem moc ráda, že jste se mnou nechaly vést až do konce celé série. Pokud vám to všechno dává smysl a reálně uvažujete, že se do podnikání pustíte, ráda vás podpořím. Každá z vás teď může využít speciální akce a strávit 5 dní v mém KLUBU zcela zdarma. Potom se rozhodnete, zda chcete zůstat, nebo členství ukončíte. Pro využití akce napište do vstupní otázky heslo „MÁMY DO PRÁCE“ a já vám povolím pětidenní vstup.

 

Moc se na vás všechny těším! Naživo na některém ze seminářů, online ve skupinkách a na stránce anebo virtuálně při psaní a čtení dalších článků na webu www.3pod30.cz