Časy, kdy se životopis psal ručně, jsou už dávno pryč. Že si na to nepamatujete? …ehm… no my taky ne….vůbec 🙂 A stejně tak jsou v nenávratnu doby, kdy jste si v něm navymýšleli pozice a hlavně zkušenosti, které jste pak lovili po telefonu od svých známých. Dnes už to není životopis ale odborně CV a navíc, i když ho máte skvěle vypracovaný, personalisté se teď zajímají spíše o váš profil na LinkedInu.

Co je LinkedIn?

Pracovní sociální síť, prostě jednoduše řečeno takový Facebook pro zaměstnance a zaměstnavatele, který právě tyto veličiny propojuje. Zaměstnanec na svém profilu uvede školy, které studoval, zaměstnavatele, u kterých pracoval a zdůrazní své kvality a zkušenosti. Zaměstnavatel nebo personalista ho v případě zájmu může přímo oslovit.

 

Tohle na LIn rozhodně nemějte

 

Mezery ve vzdělání

Myslíme tím nekompletní informace o studiu (jinak každý máme mezery, ještě že existuje Google, že?). Vzpomínejte, jaké školy jste navštěvovali a kdy. Nemáte dodělanou vejšku? Nevadí. Elon Musk taky ne a má se celkem dobře 🙂 Určitě v profilu ale dokončené semestry zmiňte.

 

Pidisíť

Ano, koho znáte a kdo zná vás, je důležité. Proto se snažte svou síť rozšiřovat a i během mateřské dovolené udržovat. Pokud můžete, požádejte své bývalé zaměstnavatele  (v případě, že jste se nerozešli ve zlém) a kolegy o hodnocení a potvrzení vašich schopností. Vaše praxe pak působí důvěryhodněji. Nemá ale cenu mít tisíce kontaktů – tohle není hra, takže nečekejte, že  vás větší počet přátel dostanete do dalšího levelu.  Nepřidávejte si každého, kdo vás o to požádá. Snažte se síť rozšiřovat v rámci branže.

 

Selfíčka a fotky z dovolené

Myslete na to, že toto je váš pracovní profil,  a i když vám to na fotce z Řecka, fitka nebo z odpoledne v parku sekne, potřebujete profesionální fotografii. Buď se nechte vyfotit od profíka, nebo požádejte kamarádku či partnera. Na fotce buďte formálně oblečení a učesaní. Jako kdybyste šli do práce nebo na pohovor. Zapomeňte na všechny instafiltry…… Když v těch retrobarvách všechno vypadá líp… slyšíme vás a souhlasíme…ale tohle je vaše prezentace. Samozřejmě, pokud se věnujete kreativní práci (fotíte, děláte grafiku, malujete, zaměřili jste se na styling…) připojte i své portfolio, a tam se můžete vyblbnout 🙂

 

Tak co tedy personalisté na vašem profilu hledají?

  • dosažené vzdělání – včetně kurzů a školení
  • společnosti, ve kterých jste pracovali (včetně přesných datových údajů)
  • pozice, které jste v rámci firmy zastávali
  • povinnosti, které jste na pozici měli
  • hodnocení od zaměstnavatelů a potvrzení vašich kvalit
  • rozšířenou síť kontaktů

 

Snažte se také zapojit svými komentáři a lajky do postů a sdílejte články z branže, které vás zajímají, a které mohou ostatním pomoci v práci či  v rozšíření znalostí. Není to ale Facebook, tak to s příspěvky nepřehánějte.

Pokud si upravujete profil a doplňujete informace, vypněte si notifikace. Nebudete si spamovat zeď a neupozorníte možné zájemce o spolupráci na nedostatky.

Většina personalistů bude od vás požadovat kromě odkazu na váš profil i CV. Zkontrolujte si ho a doplňte o aktuální informace. Měly by být totožné s vaším LinkedIn profilem.

Tak to bychom měli a teď už jen zapůsobit na pohovoru a máte to v kapse 🙂