Možná si ještě s hrůzou vzpomínáte na základní školu, kde jste museli před třídou recitovat básničku. Potili se vám ruce, přeskakoval hlas a v hlavě bylo úplně prázdno. Bohužel se to s přibývajícím věkem a zkušenostmi nezměnilo. Ne každý zvládá mluvení na veřejnosti s lehkostí. A právě proto tady pro vás máme tipy, jak to dělat dobře.

Závidíte kolegům, kteří prezentují s úsměvem? Baví vás semináře a workshopy, kde speakerům visí posluchači na rtech? Vyzkoušejte naše tipy a možná se zařadíte mezi ně.

 1. Ujasněte si záměr

Je důležité vědět, jaké chcete v posluchačích vzbudit emoce. Chcete je potěšit, nebo motivovat? Vyburcovat k aktivitě, informovat, naladit? Jaké pocity si mají odnést? Až si budete jistí, pak snadněji najdete nejen tone of voice, ale i rytmus.

 2. Co je hlavní sdělení/message?

Jaká je nosná informace vašeho sdělení? V jednoduchosti je krása. Při sestavování prezentace na to myslete. Nechcete přece své posluchače zahltit.

 3. Pouze nemluvte, také ukazujte

Mnoho lidí má problémy se déle soustředit, vnímat rozsáhlejší text nebo monolog. Oživte svou prezentaci obrázky, videem, vtipným příkladem, zajímavým příběhem apod. Pokud používáte powerpoint, snažte se psát na slidy jen krátká hesla. Dlouhé texty nikdo číst nebude a navíc jsou velmi nepřehledné.

 4. Buďte autentičtí

Pokud si budete hrát na něco, co nejste, vaši posluchači to poznají. Pak ani vaše sdělení nebudou brát jako důvěryhodné. Do své prezentace zapojte sebe, své pochopení, příklady ze svého života či práce, lidé se na vás lépe naladí a poznají, že jim rozumíte.

 5. Dejte na svou intuici

Naučte se číst své posluchače. Pokud znáte tým, kterému prezentujete, máte napůl vyhráno. Jestliže ale stojíte před neznámými lidmi, pak musíte velmi záhy odhadnout, jak na vás budou reagovat. Stačí, když si k pozdravu a přivítání připravíme  vtipnou nebo motivační hlášku. Pokud se posluchači zasmějí, nebo uvidíte další vstřícnou reakci, pak můžete směle pokračovat. Pokud ale budete přijati chladně, pak máte před sebou náročnější publikum, které bude zajímat, praktická část vaší prezentace, čísla,  případové studie apod. Není to samozřejmě úplně stoprocentní odhad, ale může vám to napovědět. Jakmile budete mít za sebou prezentací více, budete své intuici více důvěřovat.

 6. Zosobněte autoritu

Musíte být sebevědomí. Ale nepleťte si to s arogancí. Musí z vás vyzařovat to, že důvěřujete svým znalostem a jste přínosem pro posluchače. Stůjte rovně,  dívejte se svým posluchačům do očí, mluvte nahlas, usmívejte se.

 7. Prostě to zkoušejte

Speakrem se člověk nerodí. Zkušenosti získává praxí. Proto se nehodnoťte příliš tvrdě. Vaším cílem by neměl být bezchybný projev připomínající Libora Boučka nebo vašeho oblíbeného moderátora. Zaměřte se raději na to, že se každým pokusem budete zlepšovat. Přestanete používat výplňová slova, uvolníte se, budete více a lépe reagovat na své posluchače, vylepšíte i interakci, dovolíte si malou improvizaci apod.

Klíčem k zajímavé a přínosné prezentaci je v tom, že mluvíte o tématu, které vás zajímá a dotýká se vás. Snažte si vždy najít na informaci, kterou sdělujete něco, co vás nadchne.  Díky tomuto nadšení se vaše sdělení dostane k posluchačům snadněji.