S tímto nepříliš lichotivým označením ženské paměti se setkala snad každá matka. Pojďme se podívat, co je na tom pravdy!

Zrádné těhotenství

Zatímco těhotenská kila naskakují, bříško roste, mozek v tomto nejnádhernějším období v životě ženy skutečně vykazuje jakési degenerativní změny a šedé kůry mozkové opravdu ubývá. To se projevuje zejména na kognitivních funkcích a paměti. Těhotným ženám tak začíná dělat problém konverzace, porozumění textu a bez poznámek na papíru se skoro neobejdou. Tohle je to období, kdy vznikají vtipné historky o zapomenutých klíčích v ledničce, „ztraceném“ autě na parkovišti a podobně.

Vědci nazvali tento fenomén baby-brain efekt, v zahraničí dokonce zlidověl pojem mumnézie. Významných změn dochází především ve třetím trimestru. A důvod? Úplně prostý. S očekávaným příchodem potomka na svět se ženský mozek přenastavuje na ty nejdůležitější úlohy – výchovu dítěte.

 

Změna o 180 stupňů

S narozením děťátka se rodičům změní svět k nepoznání. Nejvíce samozřejmě matkám. Nejenže je potřeba se vyrovnat s novou životní rolí a naprostou nepostradatelností, velkými změnami také prochází mozek. Zatímco v těhotenství šedé kůry mozkové ubývalo, po porodu mozek dokonce „povyroste“. Největší změny prodělává střední mozek, temenní lalok, prefrontální kortex, hypothalamus, černá substance a amygdala.

Mozek po porodu provází velké změny

Velmi pozoruhodným zjištěním je fakt, že čím pozitivnější vztah má žena k dítěti, tím výraznější nárůst lze v popsaných částech pozorovat. Nabízí se pro to celkem logické vysvětlení – rostoucí části mozku jsou pro mateřskou roli hodně důležité. Hypothalamus totiž sehrává významnou úlohu v mnoha základních životních procesech a má na starosti i chování, které je důležité pro péči matky o potomka. Černá substance a amygdala zase zpracovávají emoce a navozují pocity uspokojení. V temenním laloku se integrují smyslové vjemy a prefrontální kortex má na starosti úsudek a odůvodňování. Všechny tyto typy duševních aktivit má novopečená matka výrazně posílené.

Zatím není úplně jasné, čemu zvětšení mozku připsat. Zda je to způsobeno navýšením počtu nervových buněk nebo zda se zvýšil počet spojů mezi neurony. To zůstává i nadále předmětem vědeckého bádání.

 

Ani tatínci nejsou ochuzeni

V zájmu vědců však nebyly pouze mozky matek. Byl zkoumán také vliv rodičovství na muže, a i zde jsou patrné určité změny. I když ještě není úplně jasné, jaké konkrétní změny otcovský mozek prodělává, je jasné, že ani naše mužské protějšky nepřijdou zkrátka 🙂