Tak. Už známe své PROČ, víme, jaké možnosti podnikání nám rodičovská dovolená dává a můžeme jít na to. Nebo ne? Nechybí nám ještě něco? Jasně! TÉMA našeho podnikání. TO, s čím budeme podnikat! Pokud jste si už díky minulému článku našli typ podnikání, do kterého se plánujete pustit, napadlo vás možná rovnou i téma. Bude to e-shop s dětskými hračkami? Blog o cestování? Nebo jdete do toho a otevřete si vlastní restauraci? Pak vám řeknu jen jediné – pusťte se hned do příprav!

 

Jestli ale ještě své téma nemáte, čtěte dál. Rovnou ale říkám – sama vám jej nevyberu. Seznámím vás ale s metodou, která vám váš obor a vaše téma, pomůže najít. Jde o japonskou techniku zvanou IKIGAI. Ikigai bychom si mohli volně přeložit jako „smysl života“. Japonci by jej možná přeložili jako „důvod, proč vstát ráno z postele“.

 

V pojetí naší kultury by pro každou mámu mělo býti jejím naplněním života úklid domu, pečení nedělního štrúdlu, péče o svého prací znaveného muže a nacpání prádla do (ten den již potřetí běžící) pračky. Jo a plození a rození dětí. A péče o ně. Za sebe můžu říct, že ano, péče o děti a jejich výchova je pro mě velkým naplněním mého života. To ostatní ne. A už se nebojím to přiznat sobě ani svému okolí. Jestli vás pečení a vaření baví, tak je to super a opravdu upřímně vám závidím. Taky bych to brala. Ale nebaví mě to, takže podobné činnosti omezuji na nezbytné minimum a zbytek času věnuji hledání (a realizaci) svého ikigai. Pracovního.

 

Proč vstát ráno z postele?

Ikigai ale není žádná konkrétní věc, něco jako svatý grál, že bychom si jej mohly pořídit a hotovo. Ikigai je pocit, pocit kompletního naplnění, pocit spokojenosti, svobody, štěstí. A asi i proto není tak úplně snadné jej najít. Náš „důvod vstávání z postele“ by měl být průnikem čtyř množin:

toho, co mě baví (jasná věc! Kdybych měla každý den dělat něco, co mě nebaví, tak se mi z té postele nebude chtít vystrčit ani nos)

toho, v čem jsme opravdu dobří (je lepší být expertem v jedné oblasti – samozřejmě v té, která nás i baví! – a neustále se v ní zlepšovat, než umět trochu od každého. Je důležité umět rozpoznat své silné stránky a v nich se stále zdokonalovat)

toho, co mě uživí (mnoho lidí tvrdí, že budou radši dělat něco, co je baví, než aby vydělávali spoustu peněz. To je velmi ušlechtilá myšlenka, ale pokud budu pracovat s takovým příjmem, že sotva uživím sebe a svoje děti a budu každý měsíc přemýšlet, jestli vyjdu, tak nehledáte ikigai. Hledáte druhý přivýdělek. Je to možná drsné, ale je to tak. Za naši práci si zasloužíme být řádně ohodnoceni.)

toho, co svět potřebuje (mnoho začínajících podnikatelů má skvělý nápad a hodlá s ním dobýt svět. Ale nezjistí si předem, zda svět jeho nápad potřebuje. I sebelepší služba nebo produkt mi budou k ničem, když nenajdu zájemce, který by je využil. Ideální je tedy dělat jednoduché věci, prospěšné pro naše okolí. Najděte smysl své pracovní činnosti a snažte se vždy dívat optikou toho, komu zrovna pomáháte.)

Najděte své ikigai!

 

První měsíc jsme v našem KLUBU věnovaly právě hledání svého ikigai. Pokud se jej vydáte hledat samy, doporučuji využít myšlenkové mapy (jak na ně vám napoví tento článek) a ke všem čtyřem oblastem si dopište co nejvíce věcí a asociací, které vás napadnou. Nakonec hledejte průniky ze všech oblastí. Řiďte se také svým pocitem a intuicí. I o tom je ikigai.

 

Dalším způsobem je sepsat si všechno, co o sobě víte, na papír. Co máte vystudováno? Jaké další kurzy máte za sebou? Jaké umíte jazyky? Co vás baví? Jaké jsou vaše silné stránky? V čem se cítíte dobře? Co vám v minulém zaměstnání šlo? Co pro vás naopak byla noční můra? Všechny odpovědi si potom sami pro sebe obodujte 1-5 body. Čím více bodů, tím více mě daná oblast zajímá, jsem v tom dobrá a baví mě. Ze tří věcí, které získaly nakonec nejvíce bodů vám pak vyskočí oblast, která je vám nejbližší.

 

Neváhejte a pusťte se do práce. Dneska tady nebylo moc teorie, zato je potřeba udělat kus práce. Příště už totiž míříme na úřad pro živnostenský list!