Tak. Už známe své PROČ, víme, jaké možnosti podnikání nám rodičovská dovolená dává a můžeme jít na to. Nebo ne? Nechybí nám ještě něco? Jasně! TÉMA našeho podnikání. TO, s čím budeme podnikat! Pokud jste si už díky minulému článku našli typ podnikání, do kterého se plánujete pustit, napadlo vás možná rovnou i téma. Bude to e-shop s dětskými hračkami? Blog o cestování? Nebo jdete do toho a otevřete si vlastní restauraci? Pak vám řeknu jen jediné – pusťte se hned do příprav!
Jestli ale ještě své téma nemáte, čtěte dál. Rovnou ale říkám – sama vám jej nevyberu. Seznámím vás ale s metodou, která vám váš obor a vaše téma, pomůže najít. Jde o japonskou techniku zvanou IKIGAI. Ikigai bychom si mohli volně přeložit jako „smysl života“. Japonci by jej možná přeložili jako „důvod, proč vstát ráno z postele“.
V pojetí naší kultury by pro každou mámu mělo býti jejím naplněním života úklid domu, pečení nedělního štrúdlu, péče o svého prací znaveného muže a nacpání prádla do (ten den již potřetí běžící) pračky. Jo a plození a rození dětí. A péče o ně. Za sebe můžu říct, že ano, péče o děti a jejich výchova je pro mě velkým naplněním mého života. To ostatní ne. A už se nebojím to přiznat sobě ani svému okolí. Jestli vás pečení a vaření baví, tak je to super a opravdu upřímně vám závidím. Taky bych to brala. Ale nebaví mě to, takže podobné činnosti omezuji na nezbytné minimum a zbytek času věnuji hledání (a realizaci) svého ikigai. Pracovního.
Proč vstát ráno z postele?
Ikigai ale není žádná konkrétní věc, něco jako svatý grál, že bychom si jej mohly pořídit a hotovo. Ikigai je pocit, pocit kompletního naplnění, pocit spokojenosti, svobody, štěstí. A asi i proto není tak úplně snadné jej najít. Náš „důvod vstávání z postele“ by měl být průnikem čtyř množin:
– toho, co mě baví (jasná věc! Kdybych měla každý den dělat něco, co mě nebaví, tak se mi z té postele nebude chtít vystrčit ani nos)
– toho, v čem jsme opravdu dobří (je lepší být expertem v jedné oblasti – samozřejmě v té, která nás i baví! – a neustále se v ní zlepšovat, než umět trochu od každého. Je důležité umět rozpoznat své silné stránky a v nich se stále zdokonalovat)
– toho, co mě uživí (mnoho lidí tvrdí, že budou radši dělat něco, co je baví, než aby vydělávali spoustu peněz. To je velmi ušlechtilá myšlenka, ale pokud budu pracovat s takovým příjmem, že sotva uživím sebe a svoje děti a budu každý měsíc přemýšlet, jestli vyjdu, tak nehledáte ikigai. Hledáte druhý přivýdělek. Je to možná drsné, ale je to tak. Za naši práci si zasloužíme být řádně ohodnoceni.)
– toho, co svět potřebuje (mnoho začínajících podnikatelů má skvělý nápad a hodlá s ním dobýt svět. Ale nezjistí si předem, zda svět jeho nápad potřebuje. I sebelepší služba nebo produkt mi budou k ničem, když nenajdu zájemce, který by je využil. Ideální je tedy dělat jednoduché věci, prospěšné pro naše okolí. Najděte smysl své pracovní činnosti a snažte se vždy dívat optikou toho, komu zrovna pomáháte.)
První měsíc jsme v našem KLUBU věnovaly právě hledání svého ikigai. Pokud se jej vydáte hledat samy, doporučuji využít myšlenkové mapy (jak na ně vám napoví tento článek) a ke všem čtyřem oblastem si dopište co nejvíce věcí a asociací, které vás napadnou. Nakonec hledejte průniky ze všech oblastí. Řiďte se také svým pocitem a intuicí. I o tom je ikigai.
Dalším způsobem je sepsat si všechno, co o sobě víte, na papír. Co máte vystudováno? Jaké další kurzy máte za sebou? Jaké umíte jazyky? Co vás baví? Jaké jsou vaše silné stránky? V čem se cítíte dobře? Co vám v minulém zaměstnání šlo? Co pro vás naopak byla noční můra? Všechny odpovědi si potom sami pro sebe obodujte 1-5 body. Čím více bodů, tím více mě daná oblast zajímá, jsem v tom dobrá a baví mě. Ze tří věcí, které získaly nakonec nejvíce bodů vám pak vyskočí oblast, která je vám nejbližší.
Neváhejte a pusťte se do práce. Dneska tady nebylo moc teorie, zato je potřeba udělat kus práce. Příště už totiž míříme na úřad pro živnostenský list!