Chcete si organizovat čas podle svého a dělat, co vás opravdu baví? Podnikejte a vkládejte energii do projektu, který je váš…. Zní to krásně a motivačně. Po letech otročiny pro jiné a po problémech s hledáním zaměstnání po mateřské přichází čas na vlastní ambice. Máte ale na to jak psychicky, tak organizačně?

Většina podnikatelů a freelancerů, kteří odešli na volnou nohu se shoduje, že kdyby se měli znovu rozhodovat, zda vytrvat v zaměstnání, nebo ne, udělali by to samé. Jedním dechem ale dodávají, že by se na tento krok lépe finančně připravili.

Hana  – příprava zdravých krabiček jídla

U bývalého zaměstnavatele jsem po mateřské nepochodila. Nebyl ochoten nijak vycházet vstříc, ani když jsem za pracovní dobu zvládla více práce než kolegové. Rozhodla jsem se zaměřit na to, co jsem během mateřské vybrousila k dokonalosti (pro výrobní stránce) a ukončila jsem pracovní poměr. Dnes už vše zvládám, i to že spím maximálně 4 – 5 hodin a kdybych se musela rozhodovat, jdu do toho znovu.  Ale určitě bych si udělala minimálně půlroční finanční rezervu – tzn. vše, co se musí každý měsíc platit, včetně jídla i vedlejších výdajů. Odběratelé mi totiž propláceli faktury se zpožděním a já z toho byla na nervy.

 

Crowdfunding

Pokud si už nemůžete nebo nestíháte udělat dostatečnou finanční rezervu, můžete si nechat svůj projekt zainvestovat. Crowdfundingových webů je v Čechách hned několik – Hithit.cz, Fundlift.cz, Penízeproprojekt.cz nebo Startovač.cz.

Crowdfunding je komunitní financování, což znamená, že vám projekt může zafinancovat i několik stovek nebo desítek lidí, výměnou za dárky, službu nebo procenta ve firmě. Pokud máte zálusk na zahraničí, zkuste Kickstarter.com (ten je ale zaměřený na obyvatele Států) nebo Indiegogo, kde zkoušejí své štěstí i Češi. Proto, aby vás někdo mohl zafinancovat, musíte znát celkové pořizovací a provozní náklady na svůj projekt. Může to být kniha, školící centrum, meditační centrum, výrobna hraček, nebo třeba květinářství. Řetězec luxusních restaurací Ambiente si takto nechal zainvestovat jeden z posledních počinů, a to restauraci Grils v Karlíně. Takže, když mohou oni, proč ne vy?

 

Pořádejte online kurzy

Ale možná máte mnohaleté zkušenosti, které byste rádi předali dál. Co třeba pořádat kurzy? A nejlépe online, ať nikam nemusíte? Vše se dá zařídit a existuje i několik webů, kam se můžete zaregistrovat a nabídnout své znalosti. Poradí vám a dají možnost využít jejich speciální systém na tvorbu školení, webinářů a videí, a je to.  Zájemci o školení pak zaplatí vámi požadovanou částku. Kurz bude buď probíhat online v určitých hodinách, nebo si ho uživatelé spustí, kdy budou chtít. I tak vám pravidelně přicházejí penízky. Vyzkoušejte například Naučmese.cz, Seduo.cz, Vímvíc.cz ….

Možností je hodně a díky internetu ještě více. Popřemýšlejte tedy, zda by se vám nedařilo lépe na volné noze.

 

Tomáš  – školitel na volné noze

Na volnou nohu jsem přeházel pomalu. V práci jsem to sice už nedával, ale nemohl jsem si dovolit vypadnout z příjmu.  Připravoval jsem kurzy po večerech a v noci točil videa i audia. Často jsem to musel opakovat nebo mazat, protože malá za mnou chodila, že má žízeň a raději si bude hrát než spinkat J. Za pár týdnů jsem měl hotových několik kurzů i se studijními materiály a zájemci na ně začali reagovat. A pak si mě postupně začali zvát do firem. Teď už jsem pánem svého času (občas spíš otrokem, ale dělám to pro sebe a svoji rodinu).