Další kousek z pera naší Zuzky je předvelikonoční a garantujeme, že o dětech nebudete vědět minimálně 15 minut! 🙂 

 

Vajíčko je už od dob pohanských symbolem nového života, plodnosti a úrodnosti. Už při jarních keltských slavnostech symbolizovalo vajíčko příchod jara a opět se probouzející svět rostlin a zvířat. Vajíčka se odpradávna zdobila nejen u Slovanů ale i u dalších národů.

Dětem se navíc velmi zamlouvá jejich uklidňující, oválný tvar.

Většina předvelikonočních aktivit pro děti se točí kolem barvení a vymalovávání vajíček. Hledáte něco nového? Máme pro vás tip na vajíčkové tvoření v novém kabátě.

 

Schovávání a hledání vajíček

Tuhle hru zbožňují všechny věkové kategorie! Nejlepší je vajíčka schovat na zahradě, pokud však tuto možnost nemáte, v bytě určitě skvělou schovku taky najdete. Připravte se, že děti budou chtít hru opakovat pořád dokola a budou po vás chtít větší, jindy zase menší úroveň obtížnosti. Největší úspěch mají samozřejmě čokoládová vajíčka…

 

Loupání a krájení uvařených vajíček

Děti rády asistují při domácích pracech. Obzvlášť lákavý je pak pro ně pobyt v kuchyni. Dětem zhruba od dvou let můžete nabídnout loupání vaječné skořápky a porcování vařeného vajíčka v kráječi na vajíčka. Pokud děti chtějí v krájení pokračovat, není problém. Jenom jim nabídněte levnější variantu 🙂 Předvařte jim například mrkev či brambory, které potom mohou krájet nožem. Případně si rovnou připravte zdravou, voňavou svačinku podle našeho listopadového e-booku Zahříváme se.

Symbol jara - vajíčko

Vykrajování vajíček

Tak jako je pro předvánoční čas typické vykrajování a pečení cukroví, může se i předvelikonoční nepečení stát novou tradicí. Dětem připravte modelínové těsto a vykrajovátka ve tvaru vajíček. Vykrájená vajíčka si pak mohou ozdobit sušenými plody, korálky apod.

Domácí modelína vydrží v lednici i měsíc, takže pokud vám kus zbyde, můžete jej později využít k dalším hrátkám.

Vloni jsme malá vajíčka (dekorační, čokoládová) schovávali do sensory rýže. Vzpomínáte?

A ve vajíčkovém nadšení pokračujeme dál. V našem dubnovém e-booku najdete podrobné návody na další vajíčkové hry a tvoření:

Připravili jsme pro vás senzorickou hru. S dětmi si vyrobíme sluchové pexeso, a to z materiálu a ingrediencí, které máte k dispozici ve vašich domácnostech. Máme také jednodušší variantu i pro menší batolata.

Procvičíme si také jemnou motoriku, jako i zábavnou aktivitu pro děti, které aktuálně baví třídit a párovat věci.

Nakonec namalujeme vajíčka na kávový filtr, s kterými si potom můžete ozdobit okna vašich domovů.