Možná se vám stalo, že jste v životě odmítli některé příležitosti kvůli tomu, protože jste si nebyli jisti, zda uspějete nebo ne. Připustit si selhání totiž není vůbec jednoduché. A předpovídat úspěch je jako předpovídat počasí. Je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, abyste zjistili, zda se úspěchu dočkáte nebo se budete muset spokojit s průměrným životem. A kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale nač ta usedlost?

Jestliže čtete tyto řádky, máte šanci zazářit. A vůbec nezáleží na tom, zda vám ještě nezaschnul inkoust na občance nebo vám je 60 let.

Zabývali jsme se životem a myšlením lidí, kterým se zadařilo a vytvořili jsme seznam těchto otázek. Pokud si dokážete tyto otázky upřímně zodpovědět a srovnat své odpovědi s odpověďmi úspěšných, můžete si být jisti, že máte nakročeno do síně slávy.

1. Jak se cítíte, když ostatní úspějí?

Když si přečtete tuto otázku, co vás hned napadne? Přiznejme si to, pro mnohé z nás má úspěch druhých občas hořkou příchuť. To však neznamená, že jsme sobečtí, žárliví a nepřejícní. Jsou to pocity přirozené, vyskytující se u většiny populace. Někdy je zkrátka obtížné radovat se z prosperity druhých, ale úspěšní lidé a týmoví hráči se učí přijímat radost z cizího zdaru za svou. Dokáží ostatní ocenit, odkládají osobní cíle a kladou úspěch celého týmu nad vše ostatní.

2. Máte vytyčené cíle?

Spousta z nás má vytyčené nějaké cíle, kterých by chtěla dosáhnout. Ale po čem skutečně v hloubi duši prahnete? Co chcete dokázat sami sobě? Máte takovou tu spalující touhu konečně naplnit svá předsevzetí? Z tohoto hlubokého nitra totiž pramení úspěch. Zatímco okolí je zaneprázdněno zájmem o druhé – mají na práci zkoumání toho, co si soused koupil nového – úspěšní lidé vědí, že v tomto směru jsou nejdůležitější osobou oni sami. Oni sami sobě chtějí dokázat, že jsou silní a připraveni dostát svým slibům, protože to dělají pro sebe. A záleží jen na jejich odhodlání a síle, dokázat sami sobě, že to dokáží.

3. Co pro vás představují peníze?

Jestliže máte k odpovědi vybrat jednu z těchto dvou variant, kterou zvolíte?

  • Peníze jsou osobní odměnou, kterou můžete využít k vylepšení svého života
  • Peníze jsou odpovědností a příležitostí k růstu podnikání, posílení komunity a oslavování úspěchu s ostatními lidmi.

Nejúspěšnější lidé si zvolí druhou možnost. Utrácí sice peníze taky sami na sebe, ale nepovažují je výlučně za svou osobní odměnu.

4. Opravdu chcete dostat to, co dáváte?

Ať už jde o byznys nebo osobní život, chováte se k lidem tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám? Představte si, že prodáváte výrobek a položte si stejnou otázku. Upřímně, jestliže byste byli v pozici vašeho zákazníka, chtěli byste s touto společností obchodovat? Pokud je vaše odpověď ano, gratulujeme, pokračujte v tom, co a jak děláte a udržte si svou čest.

5. Věříte v tzv. work – life balance?

Opravdu úspěšní lidé se nestarají o konvenční teorie o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Považují rodinu, práci, volný čas, přátele a své koníčky za rovnocenné součásti svého života, které se vzájemně nevylučují. Žádná věc není nadřazená jiné.

K zaopatření rodiny je samozřejmě práce velmi důležitá, ale jestliže chcete být v životě opravdu šťastní, nesmíte zapomínat také na zábavu a své zájmy.

6. Potřebujete někoho, kdo vám úspěch potvrdí?

Někteří lidé sami nedokáží odhalit svůj úspěch nebo se z něj bojí radovat, pokud nedostanou od druhých k tomu „požehnání“. Vyžadují ujištění od druhých, že se jim daná věc skutečně podařila a následně se cítí šťastní, protože je někdo ocenil. Úspěšní lidé svůj úspěch nepotřebují měřit nebo schvalovat. Cítí jej. Neúspěšní lidé budou vždy měřit své štěstí jinými metrikami a nikdy ho ve skutečnosti neucítí.

7. Chcete úspěšně vypadat nebo se tak cítit?

Váháte nad svou odpovědí? Nebo jste se přistihli, že vlastně přikládáte větší váhu tomu, jak vypadáte? Pak jste na tom stejně jako mnoho jiných lidí na světě. Při utváření obrazu sebe sama vůči okolnímu světu se mnozí z nás zaměřují spíše na vzhled než na to, jak se ve skutečnosti cítíme. Někteří si dokonce nasazují masku serióznosti, vážnosti a sebejistoty, aby vypadali úspěšně. Úspěch se však obalamutit nedá. Proto svou pozornost nejprve zaměřte na to, jak se skutečně cítíte, potom se nebudete muset starat o svůj vzhled.

 

Inspirováno článkem These 7 Questions will reveal if you’re going to Be Successful.