Jako by nestačilo, že jako maminka v očekávání nebo s čerstvě narozeným miminkem máte spoustu jiných starostí. Do toho se přidají ještě trable s pletí, což na sebevědomí rozhodně nepřidá. Ale nebojte, spousta problémů je dočasných a při správné péči je možné je eliminovat nebo alespoň zmírnit. Jak na to, poradí v několikadílném seriálu Ivana Spoustová, majitelka kosmetického studia Beauty Queens zaměřeného na ekobiologii pokožky.

 

Ve svém kosmetickém studiu Beauty Queens mám mezi klientkami řadu matek, které si z doby těhotenství nebo vysazení hormonální antikoncepce nesou různé kosmetické a dermatologické problémy.

Přesně takový byl i případ mé klientky Martiny, která má dvouletou dceru a dvouměsíčního syna. Před každým těhotenstvím užívala hormonální antikoncepci.

 

Když ji Martina vysadila, její pleť se výrazně zhoršila. Začaly se jí tvořit pupínky, někdy i zanícené, ucpávaly se póry, hlavně na nose, bradě a čele. Boj s černými tečkami byl na denním pořádku. Večer je vyčistila, ráno tam byly znovu. Do toho se její pleť začala vysušovat a byla hrubá. Záhy však poměrně rychle otěhotněla, a když čekala dceru, pleť se jí v prvním trimestru zlepšila.

Mohlo by se tedy zdát, že těhotenství pomohlo. Když však Martina byla těhotná podruhé se synem, měla hodně zanícených pupínků, zejména na krku a dolní části brady, celý půlrok.

 

Další období, které se výrazně na kvalitě pleti podepsalo, bylo období kojení. Po jeho skončení trvalo klientčině pleti několik měsíců, než se vzpamatovala. To byl zlomový okamžik, kdy Martina začala o svou pleť více pečovat. Používá kvalitní produkty, správnou techniku čištění a pravidelně navštěvuje kosmetický salon.

Mimo to jsme spolu řešily hlavně pitný režim. Pleť bylo potřeba hydratovat zevnitř i zvenku, i navzdory pupínkům. Její pokožka byla totiž vyčerpaná stejně jako její nositelka.

Péče o pleť je důležitá nejen v těhotenství

Proč právě období těhotenství a vysazení hormonální antikoncepce způsobuje takové problémy?

Doba po vysazení hormonální antikoncepce, těhotenství a následné kojení je pro tělo velmi náročná. Vyrovnává se s hormonální nerovnováhou, těhotenství je zase výživově náročné období, kdy tělo spotřebuje mnohem více krve, kyslíku, vody zejména pro vývoj plodu. Pleť tak strádá a není dostatečně vyživená.

V tomto období se mohou kromě pupínků objevit i pigmentové skvrny (hyperpigmentace) v obličeji i na krku, často i rozšířené žilky. Dobrá zpráva je, že pigment a žilky většinou po kratší době zmizí. Pupínky často zůstávají mnohem déle.

 

Při užívání antikoncepce do sebe dostáváme umělé ženské hormony – estrogen a progesteron. Jeho zvýšená hladina většinou naší pleti prospěje. Po jejím vysazení však dochází k hormonální nerovnováze. Tělo si začne estrogen získávat po svém, což mnohdy nějakou chvíli trvá. A tak se dějí věci. Pokožka se většinou začne více mastit a tím ucpávat póry. Navíc v ní mohou začít částečky mazu oxidovat, čímž maz houstne a špatně se dostává z pórů. Přidá se k tomu nekvalitní olupování pokožky a problematická pleť je na světě.

 

Co je tedy důležité?

Správné a pravidelné hloubkové čistění pleti, jemný peeling a vyhovující produkty, reagující na potřeby pleti. I mastná pleť může být dehydrovaná a většina produktů na její čistění ji ještě více vysušuje. Dehydrovaná pokožka zase nemá energii na boj se špatným mazotokem… je to docela alchymie. Pitný režim, výživa, stres a vyčerpání jsou další faktory.

V dalších článcích poradím, jak vhodně pleť ošetřovat a zlepšit tak její stav. Také si vezmeme na paškál hyperpigmentaci a rozšířené žilky.