Jednou z možností flexibilní práce na mateřské či rodičovské dovolené je podnikání. Říká se, že toto období je dokonce pro rozjezd vlastního byznysu nejoptimálnější. Jenže mnoho rodičů brzdí strach z neznáma. Nebo zkrátka neví, kde a čím začít. Proto jsme se rozhodly vám tyto začátky usnadnit a provést vás jimi. A vybraly jsme k tomu člověka nejpovolanějšího – maminku 3 kluků na rodičovské, která si prošla několika typy podnikání a nyní dokonce pomáhá ostatním mámám nastartovat jejich vlastní kariéru. Těšte se na sérii článků, na konci které budete mít jasno, co se vlastního podniku týče. Nebo budete mít minimálně brouka v hlavě… 🙂

Pusťte se do toho taky!

„Ty jsi začala na mateřské podnikat? To máš super! Já bych taky chtěla, ale…..“

Poznáváte tyto věty? Za velký ošklivým tlustým „ALE“ může být ukryté vlastně cokoliv. Ale nemám čas. Ale nemám peníze na rozjezd. Ale nevím, jak začít. Ale nemám nápad. Ale nemám s čím podnikat. A milion dalších ale, ale, ale.

Chtěly byste své ALE přeměnit na motivační „A JAK NA TO?“. Ráda vám s tím v následující sérii několika článků pomůžu.  Jsem máma tří dětí, z toho jedny jsou dvojčata. Všechny se narodily v průběhu pouhých 22 měsíců. Takže z manažerky s vysokoškolským diplomem jsem byla hozena do úplně jiného světa. A teď bylo na mě se s tím nějak poprat 🙂

S nejstarším jsem začala chodit do práce na částečný úvazek, když mu bylo půl roku. A když bylo potom dvojčátkům také půl roku, otevřela jsem si svůj první e-shop. Od té doby (dneska mají dvojčata 2 a čtvrt) jsem se od e-shopu přesunula k dalším formám podnikání, některým úspěšnějším, jiným méně. A jestli vás moje cesta za podnikáním s kupou dětí zajímá, čtěte dále. V dnešním zahajovacím článku bych se chtěla věnovat především své (a vlastně i vaší) motivaci, proč jsem se do podnikání pustila a proč jste se do něj (ještě ne-) pustily vy.

 

Zuzka Vitková - podnikavá mámaZuzana Vitková (1988) vystudovala Masarykovu univerzitu, Přírodovědeckou fakultu, obor Molekulární biologie a genetika.

Už během studia se velmi aktivně věnovala popularizaci svého vědního oboru a v této oblasti působila i několik let poté, tentokrát už v rámci profesního zaměření. Připravila řadu popularizačních výstav a publikací, ve kterých se snažila přiblížit svět přírodních věd veřejnosti a především dětskému publiku. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala jako manažerka vzdělávacích programů ve VIDA! science centru v Brně a PR manažerka Ústavu experimentální biologie PřF MU.

Během své druhé mateřské dovolené si otevřela první e-shop. Následovaly další projekty, mezi nimi i vytvoření blogu s názvem „3 pod 30 – Život se třemi dětmi bez obalu“, kde popisuje svůj život s dětmi – malými dvojčaty a jejich o 22 měsíců starším bráškou. Věnuje se online marketingu, otevřela si online „KLUB cílevědomých maminek na rodičovské dovolené“, ve kterém podporuje začínající maminky podnikatelky. Jejím cílem je ukázat ženám, že rodičovská dovolená je ten nejlepší čas ke startu vlastních (nejen) podnikatelských projektů.

 

Proč?

První otázka, která vypadá jednoduše, ale je stěžejní pro celý váš pracovní/podnikatelský život je „PROČ?“.  A tohle PROČ musí být opravdové, silné, a hlavně musí vycházet přímo z vás.

PROČ chcete podnikat?

PROČ chcete věnovat svůj čas na rodičovské jiným aktivitám, než dítěti?

PROČ vám nestačí být JEN máma?

Dejte si čas, otevřete víno a přemýšlejte. Nespěchejte a ujasněte si své vlastní představy. Čím silnější váš důvod bude (a je v tuto chvíli úplně jedno, co si o něm myslí vaše okolí), tím větší motivaci budete mít k jeho realizaci. Motivace je totiž s naším PROČ velmi úzce spjatá a ani bez jednoho se k cíli nedobereme.

 

Motivace = hnací motor

Motivaci obecně můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Vnitřní je to naše NĚCO, naše vnitřní přesvědčení, touha, sny a přání. Vychází z našeho nitra a je to plamen, který nám dává sílu se do věcí pustit a vytrvat. Naše vnitřní motivace může být často ovlivněná i našimi vlastnostmi a životními zkušenostmi. Vnější motivací bývají nejčastěji peníze, ale třeba i nějaká jiná forma odměny, nebo vděk či očekávání někoho jiného.

A teď otázka. Která z motivací podle vás funguje lépe?

Kdo tipuje vnitřní, má pravdu. Mnoho zaměstnavatelů, kteří využívají jako hlavní motivaci zvýšení platu, je často velmi nemile překvapeno, když zaměstnanci již po měsíci od „nové motivace“ vlastně žádné větší nadšení pro práci nevykazují. Jeden měsíc – to je přesně doba, jak dlouho na nás funguje motivace penězi. V zaměstnání do první zvýšené výplaty. V momentě, kdy naše nová částka přistane na našich účtech a máme ji již jistou, začneme hledat motivaci novou, která nám vydrží o něco déle. Motivace penězi může fungovat jako krátkodobá záležitost, v dlouhodobém horizontu na ni ale nespoléhejte.

Buďte svým vlastním šéfem

A kam vlastně tímto obsáhlým úvodem mířím?

Pokud se chystáte podnikat s jedinou motivací vydělávat spoustu peněz, pak vás asi zklamu. Pro dlouhodobé projekty, jakým vaše podnikání zcela určitě chcete mít, je to příliš málo. Neříkám, že jako dílčí PROČ, je to špatně, to určitě ne, ale jako hlavní gró to nestačí. Co když rozjezd nebude tak rychlý, jak jste čekala? Co kdyby byly začátky dokonce ztrátové? Jak dlouho by vám motivace penězi, které vlastně ani nevyděláváte, vydržela? Zeptejte se radši sama sebe opět znovu – PROČ se chci do podnikání pustit? Jakou skutečnou touhu tím chci naplnit? Z jakého skutečného důvodu chci díky podnikání vydělávat více peněz?

 

Začít psát na prázdný papír své sny a touhy může být náročné. Pomoci by vám mohl můj článek, ve kterém vás provedu tvorbou vašich 101 snů a cílů a ze kterých na vás potom třeba vykoukne i vaše PROČ. Anebo se přidejte k nám do facebookové skupinky Nejen máma – skupinka pro cílevědomé maminky na rodičovské, kde se s vámi podělím o své podnikatelské i další osobnostní tipy, jak využít rodičovskou dovolenou k rozvoji sama sebe i svých snů.

 

Mé proč?

Podnikat se dá i s dětmiMé PROČ se skládá z několika částí. Za prvé (a za to mívám nejvíce konfliktů s okolím) mi opravdu nestačí být JEN máma. Jsem s dětmi doma 4,5 roku a mít dvojčata je opravdu náročné. Nejsem domácí typ, kterého představa čistě upraveného bytu s perfektně nachystanou večeří pro manžela naplňuje. Nebylo lehké vzepřít se těmto očekáváním, protože zezačátku jsem tyto činnosti od sebe očekávala i já sama. Ale v momentě, kdy jsem si přiznala, že tyto věci nemusím dělat jen já (o delegování vám budu povídat i v některém dalším článku) se mi ulevilo a paradoxně jsem tím i lepší máma. Nekřičím, když se někde něco vylije, vysype, rozpatlá a můj muž nevyžaduje teplé večeře. Ušetřený čas radši trávíme spolu s dětmi.

 

A mým druhým – dlouhodobým – PROČ je svoboda. Svoboda volně nakládat se svým časem a nebýt připoutaná v práci od osmi do čtyř. Svoboda trávit se svými dětmi více času a nenechávat je jen ve školce. Svoboda mít šéfa, se kterým se dá diskutovat (rozumějte sama sebe). Svoboda vydělat si tolik, kolik zvládnu, a ne kolik mi říká výplatní páska. Moje PROČ je mou motivací pracovat, i když se mi někdy nechce. I když je to s dětmi někdy obtížné. A i když někdy nejsem zrovna v plusu.

Podělíte se v komentářích o své PROČ? Nebo si jej klidně jen poznačte do sešitu, ale určitě ho mějte.

 

Těším se na vás zase za týden, tentokrát s tématem „Možnosti podnikání na rodičovské dovolené“.