Rýmovník je zázračná rostlinka, kterou vřele doporučujeme mít doma pro její všestranné použití v průběhu celého roku. Omámí vás jemně mentolovou, kořeněnou vůní.

Brouk pytlík mezi rostlinkami

Jeho listy jsou zdrojem vitaminu A, C, E, a proto je tato rostlinka velice vhodná jako účinná podpora při léčbě, ale i prevenci nachlazení a chřipky. V místnosti, kde se rýmovník nachází, se prokazatelně lépe dýchá.Kromě toho působí jako přírodní antibiotikum a v neposlední řadě jej lze také využít jako přírodní repelent na odpuzení much a komárů.

Má desinfekční vlastnosti, a proto jí můžeme používat na odřeniny, po štípnutí hmyzem, po spálení i po holení.

Jak o rýmovník pečovat?

Sazeničky rýmovníku jsou k dostání po celý rok v zahradnictví, případně poproste kamarádku, která jej vlastní o „řízek“. Ten si necháte ve skleničce s vodou zakořenit a poté jej zasadíte do hlíny.

Přes zimu se mu bude líbit na okenním parapetu v pokoji, v létě může být na balkoně či terase.V zimě rostlinka odpočívá a stačí jí zalívat jenom občas. Lepší je zalívat jí vydatně jednou za čas a poté nechat hlínu vyschnout.

 

Důležité je rýmovník pravidelně stříhat. Stříháme asi 1 cm nad listy. Pro nastříhané lístky najdeme bohaté využití: můžeme je použítna přípravu čaje, koření, desinfekce, repelentu nebo sirupu.

Pomocník při nachlazení, chřipce či zánětu průdušek

Pokud vás přemohla rýma nebo chřipka, stačí utrhnout lístek rýmovníku a promnout ho mezi prsty. Promnuté listy čichejte, případně si vymačkanou tekutinu namažte na oblast pod nosem. Takto vám rýmovník uleví od ucpaného nosu i od bolesti v krku. Větvičku rostlinky si můžete na noc položit pod polštář.

Při zánětu průdušek lístky rozdrťte, smíchejte s kapkou oleje a vzniklou směs si namažte na hrudník.

Čaj

Lahodný čaj připravíte zalitím přibližně 5 čajových lístků 0,2 l horké vody a přidáním lžičky medu.

Popíjejte jej při bolesti hlavy nebo pro urychlení léčby nachlazeni. Zároveň stimuluje pocení a pomáhá tím odstranit toxiny přes kůži. Pít se dá ale kdykoliv, nejenom když vám není do zpěvu.

Koření

Lístky lze také usušit a rozdrolit. Tímto kořením vylepšíte chuť masa nebo ho můžete přidat například do pomazánek či polévek. Pomáhá zklidnit žaludek a je nápomocný proti nadýmání.

Desinfekce

Půl hrknu lístků zalijte převařenou, mírně zchlazenou vodou. Po úplném vychladnutí můžete tímto odvarem potírat rány.

Aromaterapie

Odvar připravený podle předchozího postupu můžete přidat dokonce i do aromalampy.

Repelent

Na přípravu repelentu budete potřebovat 1 hrnek lístků rýmovníku, 0,5 l vody a 1 lžíci vinného octu. Lístky nechte luhovat v horké vodě do vychladnutí. Vzniklý odvar sceďte, přidejte ocet a celou směs uchovávejte v ledničce. Před výletem do přírody potřete připraveným repelentem tělo, zejména pak nohy.

 

Sirup

Sirup z rýmovníku se vám bude hodit při rýmě a nachlazení, ale funguje i jako bezvadná prevence těchto onemocnění.

Na jeho přípravu potřebujete 30-40 lístků, 1 kg krystalového nebo třtinového cukru, 1 pomeranč, 1 citron a vodu.

Pomeranč i citron umyjte, a i s kůrou nakrájejte na plátky. Lístky rýmovníku nasypte do hrnce, přidejte citrusy, zalijte horkou vodou. Zakryjte pokličkou a nechte minimálně 24 hodin luhovat při pokojové teplotě. Výluh přeceďte přes síto nebo ubrousek do druhého hrnce a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a přisypte cukr. Vařte na mírném stupni až dokud nezačne výluh houstnout a nezíská měděný odstín. Sirup je hotový tehdy, když odkápnete malé množství na talířek a kapička bude držet tvar. Teplý sirup naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru.

Sirup je skvělý nejenom k popíjení. Zkuste jej přidat například do jogurtů či kaší a zpestřete si tak snídaně a svačinky!