Jakkoliv to může znít jako magazínové klišé, vlastní hodnota je něco, co by se nemělo podceňovat. Pomáhá nám totiž v životě dělat správná rozhodnutí, a to jak v tom osobním, tak pracovním.

 

Co je vlastní hodnota?

V zásadě je vlastní hodnota to, jak si vážíme sami sebe a „věci“, které nás obklopují – štěstí, zdraví, vztahy, bohatství a úspěch. Je hluboce zakořeněna v našem pojetí sebe sama a v tom, jak (a jestli) se máme rádi a jestli se přijímáme i se všemi nedostatky.

V podstatě je naše hodnota stav bytí, který je v konečném důsledku tím, jak se na sebe díváme, navzdory tomu, co si myslí a říkají ostatní. Je to základ, na kterém stavíme. Z toho důvodu má naše hodnota potenciál měnit naše životy k lepšímu.

 

Co je sebevědomí?

Sebevědomí je projekcí toho, jak se v daném okamžiku cítíte. Často je založeno na vašich činech a může se měnit podle okolností. Pokud například uděláte nějakou chybu a dostanete negativní zpětnou vazbu od svého okolí, může být vaše sebevědomí dočasně zraněno. Naopak pokud uděláte něco pozitivního, třeba když pomůžete stařence přejít silnici nebo se angažujete v dobrovolnickém spolku, vaše sebevědomí prudce naroste.

 

Má vnímání vlastní ceny vliv na naše sebevědomí?

Respektování vlastní hodnoty hraje významnou roli ve všech důležitých scénářích, které život přináší. Víte, jak si sjednat obstojný plat, pravděpodobně nebudete tápat ve výběru milujícího a respektujícího partnera. Mimo to činíte převážně ta rozhodnutí, která vás dělají šťastnými a vedou k naplňujícímu životu. Takže ano, znát svou vlastní cenu má obrovský vliv na sebevědomí.

Uznání sebehodnoty má vliv na naše sebevědomí

Znáte svou vlastní cenu?

Máte problém rozeznat, zda se dostatečně oceňujete nebo ne? Odpovězte si na následující otázky. Pozor! Odpovídejte nekompromisně pouze ano nebo ne.

  • Věříte, že jste dost dobří (ve všech aspektech života)?
  • Máte pocit, že si zasloužíte odměnu (výplatu, pochvalu)?
  • Myslíte si, že jste rovni lidem, s nimiž komunikujete?
  • Chováte k sobě sebeúctu?

 

Pokud jste si na většinu otázek odpověděli kladně, pravděpodobně svou cenu znáte. Pokud však vaše sebehodnocení pokulhává, pojďte se to rychle naučit. Mějte však na paměti, že to bude proces dlouhodobý a bude vyžadovat čas a trpělivost při nácviku. Tajemství tkví v těchto 5 krocích:

1 Pochopte, kdo jste

Jak se vnímáte jako člověk? Máte jasno v tom, co se vám líbí/nelíbí, v čem tkví váš talent a co vás činí šťastným? Když se podíváte na sebe jako osobu a oprostíte se od všeho materiálního, tedy peněz, domu, kariéry, … Má to, co zbylo, nějakou hodnotu?

2 Přijměte se

Nikdo není dokonalý. Je v pořádku mít a dělat chyby. Jakmile máme představu o tom, jaká je naše povaha, můžeme pracovat na našem osobním rozvoji.

 

3 Mějte se rádi

Je opravdu těžké mít se rád se všemi nedostatky. Pokud vám to dělá problém, začněte s tím, že si napíšete seznam věcí, kterých si na sobě vážíte. Možná máte skvělý smysl pro humor nebo jste fantastickým přítelem. Po pár dnech tréninku uvidíte, že počet položek v tomto seznamu začne narůstat.

Mějte se rádi!

4 Uznejte svou hodnotu

K tomuto bodu dojdete, pokud jste poctivě cvičili bod 1 a 2. Teprve když si denně projevíte sebelásku, ucítíte také posun ve svém sebehodnocení. Tato fáze je nesmírně vzrušující. Obzvlášť pro ty, kteří svou osobnost doposud nechali definovat jiné lidi, události nebo scénáře. Ten pocit sebekontroly je opravdu zmocňující.

 

5 Převezměte moc

Jakmile poznáte svou cenu, přehodnotíte svůj život a možná to bude vyžadovat určité oběti. Ale konečně převezmete odpovědnost za sebe a vaše štěstí. To je k nezaplacení!